Prostituce v Českém Těšíně: Soud řeší první případ opakovaného porušování zákazu pobytu

Pouliční prostituce je problém, se kterým bojuje mnoho měst a vesnic. Sice vydávají zvláštní vyhlášky a v nich tyto nelegální služby zakazují, jenže realita je jiná. Na radnicích je často slyšet, že úřady nemají dost silné páky na to, aby se prostituce zbavily. V Českém Těšíně teď čekají na to, jak dopadne první případ, který míří k soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Snažíme se sledovat auto, aby nás nezaregistrovalo, a pak chytit prostitutku se zákazníkem,“ popisuje jeden z českotěšínských strážníků jejich práci.

V Karvinské ulici se prostitutky objevují nejčastěji. Nepravidelně v různou dobu. Je jich asi sedm, známé tváře, říká ředitel strážníků Petr Chroboczek. Vyhláška příliš nezabírá.

„Můžeme udělit pokutu do výše tisíc korun, což v podstatě té slečně nebo paní nic neudělá, protože ona tu pokutu nikdy nezaplatí,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potírání prostituce v Českém Těšíně se zajímal Martin Knitl

I sedm prostitutek podle něj dokáže zkomplikovat život v celém městě. Jako o naději mluví o první vlaštovce, která ukáže, jak bude doopravdy fungovat trestní postih přestupků.

Sedmadvacetiletá žena porušovala zákaz pobytu a za maření úředního rozhodnutí jí teď hrozí až tři roky vězení. Strážníci jsou ale skeptičtí.

„Je to první případ, uvidíme, jaký to bude mít výsledek. Soud bude rozhodovat, jestli to bude nepodmíněné, to bychom samozřejmě všichni uvítali, ale obávám se, že to bude určitě podmíněné,“ poznamenává Chroboczek.

Budeme v každém případě důslední v rámci možností, které máme, ujišťuje místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny z ODS.

„To jsou jednotlivci, kteří k nám opakovaně přijíždějí. Neposlouchají rady strážníků nebo policistů. To je prostě pro tyto lidi, kteří si nedají říct.“

Prostituky mají řešení: trvalý pobyt

Jenže skepse převažuje. Pouliční kněžky lásky vymyslely způsob, jak se všemu vyhnout. Okamžitě si vyřídí občanský průkaz s českotěšínskou adresou.

„Byl udělen zákaz pobytu, samozřejmě se proti tomu okamžitě odvolala, a ihned si vyřídila trvalý pobyt, tudíž tento rozsudek byl zrušen,“ vzpomíná ředitel českotěšínských strážníků.

Mezi obyvateli města převažuje názor, že nad prostitucí se vyhrát nedá i se zákazy pobytu a pokutami. Jde o to, kam se schovat před policejními majáky.

„Otevírají se domy, kde je vespodu herna a v prvních dvou poschodích jsou k mání slečny,“ upozorňuje jeden z místních obyvatel.

V porovnání s dřívějšími roky je alespoň v tomto městě situace mnohem klidnější. I s pouhými sedmi prostitutkami ale nuda strážníkům nebo úředníkům určitě nehrozí.


Český Těšín

Martin Knitl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme