Prostituce v Plzni se změnila. Přesunula se do privátů a mizí z ní cizinky

Méně cizinců a větší soukromí, tak by se dal popsat současný styl prostituce v Plzni. Za zhruba 11 let se prostitutky postupně přesunuly z erotických podniků a klubů do privátních bytů, které nejsou označené a adresu se zákazník dozvídá až při objednání služeb. Zároveň mezi prostitutkami ubylo cizinek, dnes už se takto živí hlavně Češky v nepříznivé finanční a sociální situaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční klub, prostituce (ilustrační foto)

Noční klub, prostituce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Rozvoj prostituce v privátech by se dal nazvat bouřlivým. Nejedná se o jednotky bytů, ale o desítky, v Plzni by jich mohlo být okolo stovky. Těžko se to počítá, privát se totiž může snadno stát i z obyčejného bytu ve chvíli, kdy manžel odejde na odpolední směnu.

Většinou ale privát provozuje několik žen společně, případně ho vede žena, která dřív sama nabízela erotické služby. Podle Jitky Vrbové z terénního programu Ulice - Agentura sociální práce mají priváty své výhody i nevýhody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku prostituce v Plzni se zajímala reportérka Jana Kosová

„Výhoda je určitě ta, že ženy tam většinou pracují na sebe, což znamená, že neodvádějí část výdělků provozovateli. Nevýhodou privátů je to, že co do bezpečnosti osob jsou daleko rizikovější, protože ženy, které na privátech pracují, zpravidla za sebou nemají vyhazovače, barmany, osobu, která by je pohlídala,“ popisuje.

Změnilo se i národnostní složení žen, které prostituci nabízejí. Výrazně ubylo cizinek z bývalého východního bloku a převažují Češky. Většinou jsou to ženy, které se ocitly v nepříznivé finanční a sociální situaci. Potvrzuje to plzeňská sexuální pracovnice Lenka:

„Zůstaly opravdu - alespoň z mého pohledu - holky, které jsou na tom opravdu špatně. Takové to, co bývávalo kdysi, že to někdo dělal z plezíru, že se tím bavil a přivydělával si, tak dneska jsou to opravdu všechno sociální záležitosti. Živí rodinu, jsou bez chlapa, nebo z pocitu, že nutně musí mít partnera, tak živí ještě nějakého zadluženého gamblera, mají exekuce a je to jedině o penězích,“ tvrdí.

Prostituce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jak Lenka dodává, i na nejstarší řemeslo dolehla ekonomická krize. Ubylo až 60 procent zahraniční klientely a vůbec zákazníků celkově. „Nám ubyla ta zahraniční klientela převážně německá. Sem tam se občas objeví úplně nové Holanďané, Italové. Zůstává česká klientela, ale ta strašně zestárla. Mladí kluci jsou lakomí a sex touto formou úplně nevyhledávají,“ říká Lenka.

Terénní program Ulice - Agentura sociální práce se v Plzni už 11 let věnuje prevenci v erotických klubech a privátech. Za tu dobu její pracovníci provedli přes 1300 testů na pohlavně přenosné choroby - tedy na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C. Podle Jitky Vrbové využilo například loni testování na 60 žen.

Ženy testování vítají

„V současné době se potkáváme zřídka se žloutenkou typu C. Tam se to ovšem váže na drogovou problematiku. A dále se znovu začal v Plzni objevovat syfilis. Nutno říct, že je to zase problém spíše ulice než klubů a privátů. Tam se s ním setkáváme spíše ojediněle. Co se týče HIV, tak my jsme se za dobu, kdy v klubech a privátech působíme, nesetkali zatím s jediným případem,“ informuje.

A sexuální pracovnice si této možnosti váží. „Všechny moje spolupracovnice a holky z branže, které znám a mají to v hlavě trochu v pořádku, tohle vítají,“ potvrzuje Lenka.

Kromě testů nabízí terénní program Ulice i bezplatné poradenství, pomůcky pro bezpečnější sex nebo zprostředkuje klientkám kontakt s lékaři či úřady. Služeb programu využilo loni osm erotických privátů a pět klubů, zhruba třetina klientek opakovaně. Pracovníci Ulice je kontaktují přímo v jejich prostředí, ale bezplatné a anonymní služby poskytují i v kanceláři.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme