Protestní akce lékařů by se pacientů v Královéhradeckém kraji neměla zásadně dotknout

Už na zítra připravila Česká lékařská komora protestní akci. Ta má upozornit na úhradovou vyhlášku, která podle lékařů zhorší péči a prodlouží čekání na některé zákroky. Péče v nemocnicích v Královéhradeckém kraji by ale během protestu neměla být zásadně omezena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice | Foto: Filip Jandourek

Oblastní nemocnice v Trutnově se k protestům nepřipojí vůbec a provoz se nechystá omezit ani královéhradecká fakultní nemocnice.

„Naši lékaři se podle informace lékařského odborového klubu i České lékařské komory připojí k protestu opravdu jenom symbolicky tím, že budou možná nechávat podepsat petiční archy, které mají k dispozici od komory, jinak provoz nemocnice bude neomezen,“ dodala ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková.

V nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se k protestům připojí především interní ambulance. Zrušeny byly plánované výkony, pacientům ale dali lékaři s předstihem vědět a přeobjednali je na jiný termín.

Praktičtí lékaři v kraji by měli ordinovat jako v běžné dny, Sdružení praktických lékařů se totiž od protestů distancovalo. Zato ambulantní specialisté většinou pracovat nebudou.

Protestující lékaři: Vadí nám princip

Obecně by se nemělo jednat o žádnou velkou stávku. Česká lékařská komora doktorům nabídla hned několik možností, jak se do protestu zapojit. Nemusí hned rušit ordinační hodiny, stačí, když si při práci připnou na plášť zelenou stužku, aby vyjádřili souhlas s protestem.

Nebo si mohou lékaři udělat takzvaný Den zdravotníků, tedy vyrazit na různá vyšetření a preventivní prohlídky.

Protest lékařů je zaměřen především na kritiku úhradové vyhlášky, která zavedla několik změn. Lékaři například dostanou od pojišťoven automaticky zaplaceno o dvě procenta méně než v předchozích letech.

„Vadí nám ten princip, vadí nám regulace, které jsou příliš vysoké. Protože regulace, které jsou uvedeny v úhradové vyhlášce, především postihují pacienty. Jde o to, jestliže já mám regulace na léky a jestliže překročím náklad na léky 100 procent roku 2011, dostanu pokutu 50 procent z toho překročení, což je teda velice vysoké, tak samozřejmě hrozí riziko, že se začnu chovat tak, že začnu psát méně léků a to se samozřejmě projeví negativně především u pacientů,“ vysvětluje ortoped Vladimír Medek, který je členem Rady Sdružení ambulantních specialistů České republiky a předsedou Sdružení ambulantních ortopedů.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme