Protestní sundávání portrétů prezidenta Václava Klause se šíří Třineckem

Protestní sundávání portrétů prezidenta Václava Klause na radnicích i v některých školách se dál šíří. A jeho podobizny nemizí jen z úřadů menších obcí. Například na radnici čtyřicetitisícového Třince ho starostka také sundala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii. | Foto: ČTK

„Obraz jsme sundali, je schovaný a předpokládám, že už ho věšet nebudeme a dáme ho do skladu,“ říká starostka čtyřicetitisícového Třince Věra Palkovská.

U bílé stěny ve své pracovně vysvětluje, proč se k sundání prezidentova portrétu rozhodla:

„Od počátku bojujeme s korupcí, přibývá celá řada směrnic a zákonných úprav a tento krok to všechno potírá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O názorech na prezidentovu amnestii na Třinecku natáčela Iva Havlíčková

Sundávání portrétů ale celý Třinec neovládlo, například v jedné z největších základních škol ve městě se děti na prezidenta dívat mohou, ukazuje její ředitel Ivo Klen.

„Náš pan prezident visí tady u nás v kanceláři, visí i ve třídách. Od roku 1931 zde visely portréty všech prezidentů počínaje prezidentem Masarykem a v současné době konče prezidentem Klausem. Osobně si myslím, že sundávání těchto portrétů není to pravé ořechové,“ říká ředitel.

Sundávání obrazů z radnic a amnestie je rozhodně i téma v podhůří Beskyd. Třeba slečna Katka, která venčí psa, s krokem třinecké starostky nesouhlasí:

„S tím portrétem by to asi neměla dělat. Učí se o tom děti ve škole? Učí. Je to prezident? Je. Takže by měl ještě nějakých těch pár dní zůstat.“

Naopak úctu paní Vandy po vyhlášení amnestie Václav Klaus ztratil. A hned připomíná i jeho incident s perem v Chile.

Kromě Třince podobizna prezidenta zmizela i z kanceláře sousedního Hrádku. Naopak na hejtmanství portrét nesundávali, protože ho už tam delší dobu nemají. Jinde, například v Bohumíně, se Václav Klaus na zdech škol i úřadu udržel.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme