Protestní sundávání portrétů prezidenta Václava Klause se šíří Třineckem

Protestní sundávání portrétů prezidenta Václava Klause na radnicích i v některých školách se dál šíří. A jeho podobizny nemizí jen z úřadů menších obcí. Například na radnici čtyřicetitisícového Třince ho starostka také sundala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii.

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii. | Zdroj: ČTK

„Obraz jsme sundali, je schovaný a předpokládám, že už ho věšet nebudeme a dáme ho do skladu,“ říká starostka čtyřicetitisícového Třince Věra Palkovská.

U bílé stěny ve své pracovně vysvětluje, proč se k sundání prezidentova portrétu rozhodla:

„Od počátku bojujeme s korupcí, přibývá celá řada směrnic a zákonných úprav a tento krok to všechno potírá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O názorech na prezidentovu amnestii na Třinecku natáčela Iva Havlíčková

Sundávání portrétů ale celý Třinec neovládlo, například v jedné z největších základních škol ve městě se děti na prezidenta dívat mohou, ukazuje její ředitel Ivo Klen.

„Náš pan prezident visí tady u nás v kanceláři, visí i ve třídách. Od roku 1931 zde visely portréty všech prezidentů počínaje prezidentem Masarykem a v současné době konče prezidentem Klausem. Osobně si myslím, že sundávání těchto portrétů není to pravé ořechové,“ říká ředitel.

Sundávání obrazů z radnic a amnestie je rozhodně i téma v podhůří Beskyd. Třeba slečna Katka, která venčí psa, s krokem třinecké starostky nesouhlasí:

„S tím portrétem by to asi neměla dělat. Učí se o tom děti ve škole? Učí. Je to prezident? Je. Takže by měl ještě nějakých těch pár dní zůstat.“

Naopak úctu paní Vandy po vyhlášení amnestie Václav Klaus ztratil. A hned připomíná i jeho incident s perem v Chile.

Kromě Třince podobizna prezidenta zmizela i z kanceláře sousedního Hrádku. Naopak na hejtmanství portrét nesundávali, protože ho už tam delší dobu nemají. Jinde, například v Bohumíně, se Václav Klaus na zdech škol i úřadu udržel.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme