Protesty obcí z Karvinska proti australským těžařům sílí

Tři obce na Karvinsku už poslaly ministru životního prostředí stížnost proti průzkumným vrtům australských těžařů. Úřad přitom zahraniční společnosti zkoumání ložiska pod Karvinou, Dětmarovicemi a Petrovicemi povolil. Pokud radnice neuspějí, chtějí společně podat na stát žalobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí

Těžba uhlí | Foto: www.okd.cz

Na své území vás nepustíme, máme strach z poklesu půdy - zní unisono ze tří karvinských obcí. Australané však odpovídají, že nic takového nehrozí, chtějí totiž uhlí v podzemí zpracovat na plyn, a teprve ten těžit na povrch.

„Když to selským rozumem spočítáme, tak už dvě třetiny materiálu, který se jinak vyrube a vytěží nahoru, zůstává v podzemí. Takže nemohou logicky být poklesy srovnatelné,“ říká Roman Rácz ze společnosti Wildhorse Energy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematice těžby uhlí na Karvinsku se věnuje Andrea Čánová

„Poklesy, které by nastaly vlivem této těžby, by byly razantní,“ oponuje však starosta Dětmarovic Ladislav Rosman a potvrzuje, že pokud neuspějí se stížností u ministra, podají společně žalobu na stát.

Roman Rác přitom upozorňuje, že v sousedním Polsku jsou k této metodě daleko vstřícnější.

„Polská vláda poskytla nemalý grant k tomu, aby bylo možno prozkoumat možnosti této technologie, které jsou po všech stánkách výhodné: jak pro životní prostředí, tak i z ekonomického hlediska,“ vysvětluje Roman Rác.

Polské Národní centrum pro výzkum a vývoj oslovilo například hornicko-hutnickou akademii v Krakově. Její experti chtějí mimo jiné zjistit, jaký je či není zplynování šetrné k životnímu prostředí, jak moc by mohlo ovlivnit kvalitu půdy a podzemní vody. Odborníci budou také analyzovat, kolik by díky metodě zplynováním ubylo horníků pod zemí.

Polská vláda dala na zkoumání ložiska pro zplynování 20 miliónů eur.

Starosta Dětmarovic Ladislav Rosman, ale srovnávání s Polskem odmítá.

„V Polsku je možná jiná situace. U nás samozřejmě také máme velký zájem o udržení zaměstnanosti a vylepšení zaměstnanosti v regionu, ale tenhle způsob zaměstnání lidí na úkor naprosté devastace životního prostředí a krajiny považujeme za nevhodný,“ objasňuje svoje stanovisko Rosman.

Karvinské obce teď čekají, jak rozhodne odvolací komise ministra životního prostředí.

Petr Vavrouška, Andrea Brtníková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme