Proti dlužníkům bojují v Karviné splátkovými kalendáři. Do kasy se vrátilo na čtvrt milionu korun

Mezi největší vymahače dluhů patří radnice a magistráty, aspoň co se týče počtu dlužníků. Pohledávky za odvoz popelnic a nájemné počítají města ve statisících a milionech. Řešení ale existuje. V Karviné se osvědčila metoda splátkových kalendářů, do městské kasy tak od ledna přibylo čtvrt milionu korun, se kterými už nikdo nepočítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště | Foto: Karviná

Lidí, kteří žijí v ubytovnách, je na Ostravsku mnoho. Hodně z nich tam navíc skončilo právě kvůli dluhům.

V Karviné dluží městu 430 lidí, dohromady je to přes jeden a půl milionu korun, potvrdila mluvčí města Šárka Swiderová.

„Především nám dluží za nájemné samozřejmě v městských bytech, už tam dávno nebydlí, jsou na ubytovně. Druhá možnost, za odpady a pak za drobnosti, třeba za pokuty a další místní poplatky,“ vyjmenovává.

Právě těchto 430 lidí zároveň pobírá doplatky na bydlení a toho magistrát využívá. I když o této sociální dávce rozhoduje až úřad práce, u dlužníků radní posílají nesouhlasné stanovisko.

Jiří Dienstbier: Statisíce lidí se nedokáží dluhů zbavit. Měli bychom jim umožnit oddlužení, pokud něco obětují

Číst článek

A funguje to, říká náměstek primátora Miroslav Hajdušík z KSČM. Mnoho lidí už podepsalo splátkové kalendáře, třeba jen na symbolické částky.

„Když nám splácí 50, nebo 100 korun, tak nám to bohatě stačí a víme, že časem dluh splatí, pokud budou mít vůli,“ vysvětluje.

Díky splátkovým kalendářům už v Karviné přibývá lidí, kteří své dluhy od začátku roku úplně vymazali. Od ledna se do městské kasy vrátilo téměř čtvrt milionu korun.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme