Proti komunistovi a pohraničníkovi v čele školství protestují i na Karlovarsku

Skupina středoškolských učitelů vyzvala otevřeným dopisem Karlovarský kraj, aby vyměnil krajského radního pro oblast školství. Po koaličním jednání se jím totiž stal Václav Sloup za KSČM. Sloup byl za minulého režimu politickým pracovníkem pohraniční stráže. Podle učitelů je to nemorální volba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti třeboňského gymnázia svolali 17. listopadu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích shromáždění proti obsazení místa krajské radní pro školství komunistkou Vítězslavou Baborovou | Zdroj: ČTK

Tento resort by podle nich měl dostat na starost nejlépe člověk z oboru a bez stranické příslušnosti. Pedagogové se prý k výzvě dlouho odhodlávali, protože uznávají výsledek voleb a demokratické principy.

Jeden ze spoluautorů výzvy, Vít Laitl tvrdí, že učitelé výsledek voleb nezpochybňují. Chtějí podle něj ale vyvolat diskuzi o tom, kdo má morální právo ovlivňovat krajské školství.

„Nám jde o to, že výsledky voleb jsou jedna věc a to, kdo obsadí mandáty, je druhá věc. My se domníváme, že volby určily, kdo může obsazovat mandáty, ale kterými lidmi, to už neurčily volby, to určuje rada kraje. Proto jsme se také obrátili na ni s tím, jestli by nezvážila ten náš pohled, který považujeme za mravní apel, nic jiného,“ vysvětluje Laitl.

Kontroverzní radní Václav Sloup řekl, že obavy učitelů by chápal, pokud by v kraji dělal věci, které nesouvisí s řízením škol. „Funkce, do které jsem byl ustanoven, je především funkcí politickou a manažerskou,“ tvrdí.

„Já se ve své práci zabývám především ekonomickou stránkou této oblasti, kterou řídím, a tím, aby pedagogové měli prostor a podmínky pro výkon vysoce odpovědné práce ve výchově dětí a mladé generace. Výchovu a výuku organizují ředitelé škol a do tohoto procesu nezasahuji a zasahovat nemíním,“ říká Sloup.

Zdeněk Trnka, Andrea Strohmaierová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme