Proti uzavření nemocnice v Roudnici nad Labem demonstrovalo kolem 2500 lidí

Zhruba 2 500 lidí v Roudnici nad Labem protestovalo proti uzavření Podřipské nemocnice s poliklinikou. Všeobecná zdravotní pojišťovna s ní chce totiž uzavřít roční smlouvu a přestat platit zhruba 150 akutních lůžek na pěti odděleních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik tisíc lidí v Roudnici nad Labem demonstrovalo proti likvidaci tamní nemocnice | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Se zlomenou rukou do Litoměřic nebo ještě dál, tak vylíčil jednatel nemocnice Josef Krajník budoucnost nemocnice podle představ VZP.

Zastavené úhrady akutních lůžek na interně, gynekologii, dětském oddělení a chirurgii by totiž znamenalo konec nemocnice.

To se ale nelíbí lidem, kteří přišli na demonstraci. Už přes 15 000 lidí podepsalo petici. Protestu se účastní také obyvatelé Duchcova, kde rovněž hrozí zánik nemocnice.

Zástupci města i nemocnice slíbili, že pro zachování zařízení udělají vše, co bude možné. Patří k tomu i pondělní veřejné slyšení v Senátu.

Podporu zachování nemocnice na akci vyjádřili zástupci měst a obcí Roudnicka a také levicoví politici na krajské i parlamentní úrovni.

Pozvaní zástupci VZP a ministerstva zahraničí se na akci nedostavili. Řada řečníků to označila za aroganci a zbabělost.

"Já si myslím, že když má někdo odvahu zrušit věc, která funguje 137 let, měl by mít odvahu toto sdělit i občanům, kterých se to bezprostředně týká a kterých ve spádové oblasti žije 65 tisíc," myslí si primář chirurgie Ondřej Krajník a dodal, že rozhodnutí zrušit platbu akutních lůžek nebylo nijak zdůvodněné.

"Jediné zdůvodnění oficiálních míst bylo, že to máme dvacet minut do Prahy. To odmítáme, to není to, co chceme slyšet, chceme slyšet konkrétní důvody, čísla," řekl Ondřej Krajník.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme