Proti zlodějům kovů volí obce na Českolipsku různou taktiku. Třeba přivařují mříže

Na Českolipsku se proti zlodějům kovů brání obce nejrůznějším způsobem. Kravaře například zveřejnily na internetu jména přestupkářů, kteří ukradli a zpeněžili litinové kanálové poklopy. Úřad pro ochranu osobních údajů za to obci vyměřil třicetitisícovou pokutu. S tím obec nesouhlasí a tak podala správní žalobu. Jinde se brání například přivařením kanálových mříží, nebo uklizením kovového mobiliáře města.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S následky bouřky se v Námešti nad Oslavou potýkají ještě dnes. Pracovníci vodárenské společnosti čistí kanály

S následky bouřky se v Námešti nad Oslavou potýkají ještě dnes. Pracovníci vodárenské společnosti čistí kanály | Foto: Michal Malý

Zákupy na Českolipsku se už několik roků brání krádežím kovových kanálových mříží jejich přivařením,“ Jiří Hladký ze zákupských technických služeb.

„Když dáme ten dekl, tak ho přivaříme k rámu, co je zabetonovaný do silnice nebo chodníku,“ říká Jiří Hladký ze zákupských technických služeb.

„Přivaříme ho na dvou místech, aby se nedal odpáčit. Odnesli nám už desítky mříží. Čištění kanálových vpustí pak děláme tak, že svar odřízneme a pak znovu svaříme. Je to problematičtější."

Poklopy jsou přivařené hlavně na komunikacích města, je jich odhadem 100. Zatímco v Zákupech kovosběrci kradli kanálové poklopy, v Kamenickém Šenově postupně rozkradli některé části městských parků. Potvrzuje to i Kateřina Bláhová z odboru rozvoje města:

„Tady se nacházelo pítko, které bylo neustále kradeno. Nové stojí deset tisíc. Město se rozhodlo pítka z toho důvodu zrušit. Byly železné mříže u stromu, které město muselo nahradit kačírkem, protože je neustále někdo kradl."

Ukradený obecní mobiliář musí města a obce rychle nahrazovat, aby často nedošlo k ohrožení bezpečnosti obyvatel.

„Koncem srpna přerušil neznámý zloděj dodávku vody do pěti bytů, několika rodinných domů a podniků v okolí Jablonného v Podještědí,“ vzpomíná na jeden z posledních případů českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

„Za problémy stojí zloděj, který z rozvodu elektrické energie odcizil deset metrů kabelu. Pachatel se v této souvislosti dopustil přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení."

Zlodějům by měl cestu zkřížit nový zákon

Změnu by mohla přinést novela zákona o odpadech, kterou se snaží prosadit Svaz měst a obcí ČR. Potvrzuje to mluvčí svazu Štěpánka Filipová:

„Města a obce dlouhodobě prosazují, aby byl zakázaný výkup kovu od fyzických osob, které nepodnikají. Novelu zákona o odpadech schválil Senát a nyní půjde do Poslanecké sněmovny."

Pokud novela zákona vejde v platnost, bude to znamenat, že pouze podnikatelé a firmy by v budoucnu dávat kovy do výkupen odpadů za úplatu.

Od roku 2015 by se kromě papíru, skla a plastů měl zavést i oddělený sběr kovového odpadu.

Kradené kovy | Foto: Městská policie Kladno

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme