Protichemická jednotka z Liberce pomáhá zaplaveným obcím na Litoměřicku

Dvě desítky vojáků z liberecké protichemické jednotky pomáhají v Počeplicích na Litoměřicku. Malou obec nedaleko Štětí zaplavila voda z Labe do výšky téměř dvou metrů. Vojáci přivezli speciální čerpadla a dezinfekci, pomáhají také s vystěhováním zničeného nábytku. Místní lidé si jejich rychlé pomoci velmi cení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kralupy nad Vltavou, úklid po povodních | Foto: Jana Huzilová

„Celý spodek je v háji, všechno. Skříně, nábytek, lednička, mrazáky, myčka, všechno je v čudu. Kluci vojenští nám to tady vystříkali. Ale stejně ještě bude potřeba mýt všechno nádobí, co se ještě nevyhodilo, věci z garáží,“ popisuje Stanislav Stejskal.

Jeho dům, ve kterém žije dohromady devět lidí, zasáhla voda do výšky téměř dvou metrů. Bahno je všude. V domě, garáži i na zahradě. Právě tady liberečtí vojáci zapínají čerpadla a odstraňují nánosy bahna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Beneš informoval o pomoci liberecké protichemické jednotky při úklidu po povodních

„Využíváme vozidlo ACHR-90. Jedná se o speciál na dekontaminaci osob, techniky, terénu. Používáme to na dekontaminaci vnitřních prostor,“ vysvětluje velitel jednotky David Hyzek a pokračuje:

„To znamená, pokud je tam naplavené bahno, pomocí vysokotlaké proudnice vyženeme bahno ven, odsajeme ho kalovým, popřípadě plovoucím čerpadlem. Následně nastupuje další voják, který má na zádech postřikovač s roztokem sava a vody a postříká kompletně tu zasaženou plochu.“

Vojáci ale v Počeplicích jen nezbavují domy bláta. Zdejším, většinou starším lidem pomáhají i vyklízet nábytek, který zaplavila až dvoumetrová voda. Vynášejí z domů matrace, skříně i lednice a plní kontejnery.

Obyvatelé pomoc vítají

„Naplnění jednoho kontejneru nám trvá 15 až 20 minut. Nejvíc nás brzdí to, že je tady kontejnerů málo a nebo je nestíhají vyvážet, takže jsou pořád plné a my jen čekáme na další a další,“ konstatuje jeden z vojáků.

Místní obyvatelé pomoc armády vítají. Říkají, že nebýt vojáků, obec by se z povodní vzpamatovávala ještě hodně dlouho.

„To je fantastické, protože bez těch vojáků by se místní lidé jednak strhali, jednak bychom to dělali týden. A vezměte si, kolik je tady důchodců, kolik lidí s operacemi srdce a podobně. Jsme za ně vděční,“ říká třeba Lenka Špeciánová.

V Počeplicích budou liberečtí vojáci do konce týdne. Pokud ale budou třeba, mohou na Litoměřicku zůstat i tři týdny.

kko, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme