Protihlukové vyhlášce v Rychnově nad Kněžnou dali obyvatelé zelenou
Radnice v Rychnově nad Kněžnou bude prosazovat vyhlášku na omezení hluku. Teď její znění připravuje úřad tajemníka, a to na základě výsledků dotazníkového průzkumu mezi obyvateli města.
Rychnov byl jedno z mála měst u nás, která dala šanci lidem návrh vyhlášky ovlivnit. Přesto, že se do něj mohly zapojit tisíce lidí, tuto možnost využilo minimum z nich.
„Měli možnost vyjádřit se elektronicky, kde jsme to měli zabezpečené, aby to byl vždycky jeden hlas z jedné IP adresy, a pak to samozřejmě mohlo jít i písemně. Dohromady se vyjádřilo kolem 115 respondentů, drtivá většina s vyhláškou souhlasí,“ říká nezávislá místostarostka Michaela Zimová.
Někteří lidé by ji chtěli rozšířit i na soboty. Platit mí totiž jen o nedělích a svátcích.
„Navrhujeme omezení přístrojů s hlučným provozem tak, že je možné použít je i v neděli od devíti do dvanácti, abychom tam umožnili i těm, co něco v sobotu nestihli, to dodělat. Myslím, že nedle od deváté do poledne je čas, kdy se dá spousta věcí dělat a lze je i tolerovat.“
V Novém Městě nad Metují začali dodržování omezení hluku kontrolovat letos na jaře. Podle místostarostky Bronislavy Malijovské (ODS) vše ale záleží na sousedské dohodě
„Když mají neodbytnou práci, kterou nemohou dělat v pracovní dny, tak je to vyloženě na toleranci okolí, že si obejdete sousedy a řeknete: ‚Hele, já budu dneska řezat, budu mít puštěnou míchačku.‘ Tato vyhláška spíš byla namířena proti těm, kteří mají v týdnu čas a nebo co naschvál dělají sousedům v době klidu problémy.“
Ani v Rychnově nad Kněžnou by nemělo jít o represi. Podle místostarostky Michaely Zimové má vyhláška pomoct řešit patové situace.
„Ta vyhláška je jenom druh obrany někoho, kdo bude vědět, že stejně se sousedem nemá šanci.“
Zastupitelé by protihlukovou vyhlášku mohli dostat na stůl ještě letos, případně na prvním zasedání v příštím roce.