Protikorupční policie stíhá čtyři lidi kvůli zakázce na prodej jízdenek pražského DP

Bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, pražského radního pro dopravu Radovana Šteinera a další dvě osoby obvinila protikorupční policie kvůli zakázce pro firmu Cross Point. Ta si za prodej jízdenek ve vestibulech metra účtovala až o 100 milionů víc než předchozí firma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Dvořák z Dopravního podniku hl. m. Prahy | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Dozorující státní zástupce Adam Borgula uvedl, že všem čtyřem bylo obvinění už doručeno. „Pro trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichy při veřejné dražbě a veřejné soutěži,“ řekl Českému rozhlasu.

„Pachatelé těchto trestných činů jsou podle obecné a zákonné trestní sazby ohroženi dvěma až osmi lety odnětí svobody,“ upřesnil státní zástupce.

Dvořák Českému rozhlasu potvrdil, že obvinění si převzal dnes večer. Trvá však na tom, že zakázka byla v pořádku: „To, z čeho já jsme obviněn, je komedie, protože obvinění spočívá v tom, že jsme v zadávací dokumentaci údajně požadovali některé věci, které nemohli uchazeči v širším portfoliu splnit.“

Firma Cross Point získala zakázku na prodej jízdenek v roce 2008, ve výběrovém řízení byla sama. Jednou z podmínek tendru byl certifikát ISO 9001, který předchozí firma Šoch nemohla včas získat, přestože měla s prodejem 15 let zkušeností. Cross Point si za služby účtoval 130 milionů korun, dříve platil DP 30 milionů. Podle analýzy advokáta Lásky byl obchod záměrně předražený.

Podle něj nastalo zvýšení ceny kvůli změně rozsahu služeb v zadávací dokumentaci. „Dvojnásobné navýšení počtu míst, několikanásobné navýšení rozsahu otevírací doby, řádově vyšší požadavky na kvalitu personálu, jako třeba kvalita jazykové vybavenosti, práce s počítači a tak dále,“ vyjmenovává.

„Já to považuju spíše jako mediální odpoutávání od zítřejšího zastupitelstva, kdy, pevně doufám, budou zastupitelé řešit neuvěřitelné zločinecké kroky pana docenta Svobody a jeho kolegy Hanče ve vztahu k tunelu Blanka a k zadávání zakázek právníkům za desítky milionů bez výběrových nebo poptávkových řízení,“ uvedl Dvořák.

Dopravní podnik hlavního města Prahy vypověděl smlouvu s firmou Cross Point loni na podzim. Vedení dopravního podniku se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky, který pro nové vedení dopravního podniku prověřoval některé ze starších smluv.

Jana Zemanová, mkp, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme