Protipovodňové valy ochrání Švihov před pětisetletou vodou

Voda jako ochrana a voda jako zkáza – obojí znají ve Švihově na Klatovsku. Už po staletí chrání zdejší hrad před útočníky vodní příkop, kam je svedena řeka Úhlava. Ta samá řeka vtrhla před deseti lety do města a ničila všechno, co jí stálo v cestě. Po 14 domech zbyly ve Švihově prázdné proluky a desítky dalších měly namále. Dnes město chrání protipovodňová opatření za 50 miliónů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v roce 2002 napáchaly ve Švihově škody za 50 miliónů korun

Povodně v roce 2002 napáchaly ve Švihově škody za 50 miliónů korun | Foto: oficiální stránky města Švihov

„Bylo to hrozné. Voda stoupala rychle, a tak jsem si říkala, že už ani nestihneme odejít,“ vzpomíná Václava Burešová, která má i po deseti letech všechny události v živé paměti. S ní a jejím manželem Janem sedíme v obývacím pokoji domku na švihovském náměstí, který se podařilo zachránit, přestože byl na něj vypsaný demoliční výměr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protipovodňové valy ochrání Švihov před pětisetletou vodou

„Když vidíte, že všechno, co máte, plave oknem ven, tak je vám smutno,“ popisuje Václava Burešová. „Říkali, abychom šli ven, že dům zavřou, jenže to pochopitelně nešlo,“ zmiňuje.

Aby toho nebylo málo, tak Jana Bureše postihla mozková příhoda. Stres si vybral svoji daň. „Byla jsem tu sama se synem, který přivedl kamarády,“ vypráví Václava Burešová. Kamarádi dům opravili a zachránili před demolicí.

Unikátní valy vypadají jako ze středověku

Podobnou pohromu už by paní Burešová neměla znovu zažít. Malé městečko je teď opevněné vysokými valy a obřími vraty, které zastaví vodu a odvedou ji do rozšířeného koryta řeky.

„Při povodních zavíráme vrata, čímž se uzavírá linie hrází. Voda, která se opírá o hráze, může procházet pod mostem a odchází novým mostem o délce 47 metrů,“ popisuje starosta Václav Petrus zvolený za Starosty a nezávislé. „Jsme chráněni proti vodě, která přišla v roce 2002. Nikdo však neví, jestli nepřijde voda o řád vyšší. Jsme ovšem ochráněni proti té vodě, která nás před lety ničila,“ připouští.

Vodní hrad Švihov | Foto: Národní památkový ústav Plzeň

Starostův názor sdílí i 38letá členka Sboru dobrovolných hasičů Libuše Ježková, která při povodni přišla téměř o veškeré vybavení domu a na vodu je velmi opatrná. Unikátní systém obranných valů, které působí dojmem, že sem patří od středověku, jí však dává jistotu. „Opatřením věřím a myslím, že hráze skutečně fungují. Přečerpáváním se dá voda udržet,“ domnívá se.

Nový systém už prověřily menší povodně

Proti velké vodě se brání mnohá města v Česku, málokterá však tak důkladně jako Švihov. Navíc valy a hráze přesně zapadly do terénu a vylepšily pohled na středověký vodní hrad. V západních Čechách je podobný obranný systém výjimečný.

„Po povodních 2002 byl Švihov prvním městem, které vstoupilo do řešení protipovodňové ochrany. Všechna protipovodňová řešení se povedla a pozdější menší povodně ukázaly jejich účinnost a dobrý směr,“ zamýšlí se Miloň Kučera, ředitel plzeňské pobočky Povodí Vltavy.

Pětisetletá voda napáchala ve Švihově škody za 50 miliónů korun. Stejnou sumu pak stála protipovodňová opatření. Kompletně je stavbaři dokončili před dvěma roky.


Zvětšit mapu polohy Švihova

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme