Provizorní prostory v centru Prahy přestávají středisku Drop In stačit

Pražské metadonové centrum Drop In stále zůstává v provizorních prostorách v ulici Karolíny Světlé. Magistrát mu přitom už několik měsíců slibuje místo v areálu Nemocnice Na Bulovce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nízkoprahové středisko Drop In na Praze 1 | Foto: Drop In

Středisko, které pomáhá lidem se závislostí na drogách, se mělo stěhovat na začátku března, termín se ale opět posunul na září. Stísněné místnosti v centru Prahy tak pomalu přestávají zvládat nápor klientů.

Metadon se na Boršově vydává každé dopoledne. Jedná se vlastně o náhražku, kterou berou lidé ve snaze zbavit se závislosti na opiátech, nejčastěji na heroinu. Pacienti ho v Drop In dostávají zdarma, musí ale dodržovat stanovené podmínky. Povolené jsou například jen tři absence měsíčně.

„Někteří to občas nestíhají, z důvodu brigády nebo zaspí, tak pak tady nastává problém, že nás někteří prudí. Někteří to chápou, ví, že mají přijít druhý den, že ten den metadon nedostanou. Při čtvrté absenci se vylučuje na dobu měsíce. Snižuje se metadon po pěti miligramech,“ vysvětluje vrchní sestra Marcela Obermajerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Anna Königsmarková se zajímala o problémy centra Drop In

Pacienti se mohou do programu po měsíci opět přihlásit, své místo ale jisté nemají. Drop In totiž musel i kvůli nárůstu klientů ze strany amnestovaných vězňů vyhlásit stop stav.

Na Boršov navíc dochází také lidé závislí na drogách, kteří chtějí jídlo, vitamíny nebo čisté injekční stříkačky a jehly.

„Což chápete, že je prostě šílená situace. Nehledě na to, že to zařízení je velice malé prostorově. Teď sem přibylo nějakých 90 lidí denně. To je situace opravdu naprosto neúnosná,“ shrnuje vedoucí lékař střediska Jiří Presl.

Na obranu magistrátu je ale třeba říci, že se snaží pro Drop In nalézt další přechodné prostory, konkrétně v části ubytovny centra Naděje, kam by se přesunula právě metadonová substituce.

„Se současným majitelem toho objektu hledáme prostor, příští týden máme jednání. Pakliže by to dopadlo úspěšně, jsem připraven to zveřejnit,“ potvrzuje pražský radní pro sociální oblast Ivan Kabický z ODS. Drop In by pak ideálně sídlil jak Na Bulovce, tak v další části města.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme