Provoz kotců není levný, Mikulovicím se ale vyplatí. Zatoulaných psů v obci přibývá

Jen málokterá vesnice má pro ztracené a týrané psy své záchytné kotce. Mikulovice na Jesenicku jsou jednou z výjimek. Jejich provoz se přitom prodraží. V posledních letech ale odchycených zvířat neustále přibývá a zařízení je prakticky pořád plné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes Max, útulek Jihlava | Foto: Milan Kopecký

Pět záchytných kotců pro zatoulané a ztracené psy stojí asi dva kilometry od centra Mikulovic, u čističky odpadních vod. Dvakrát denně sem zajíždí správce Jiří Zapletal, který zvířata krmí a doplňuje jim vodu.

Záchytné zařízení obec Mikulovice provozuje už od roku 2008. Tehdy ji ke kroku přinutily stížnosti lidí, protože volně se pohybujících psů přibývalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jen málokterá obec si může dovolit provoz záchytných kotců pro zatoulané psy. V Mikulovicích je ale mají. Zařízení navštívila Andrea Švubová

„Každým rokem je psů více a více,“ potvrdil zdejší starosta Roman Šťastný za Starosty a nezávislé. Podle něj jsou někteří i z Polska.

„Jsme příhraniční obec. Jako se lidé chovají ke psům na naší straně, tak stejně se chovají i na té druhé. Využívají toho, že mohou anonymně vyjet za hranice, kde psa vypustí, “ odhadl.

„Nebo nám to sem vozí, protože ví, že je tady o ně postaráno,“ dodal Jiří Zapletal.

Valentýna oslaví i psí a kočičí útulky, lidé mohou přinést jídlo i hračky

Číst článek

Celkové náklady na provoz zařízení jsou okolo 120 tisíc ročně, záleží na počtu zvířat. V kotcích psi zůstávají zpravidla tři měsíce. Pokud se do té doby o ně nikdo nepřihlásí nebo je někdo neadoptuje, musí je obec převézt do nejbližšího útulku, který je v Osoblaze.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme