Provozovatel spustil čističku ve Dvoře Králové. Město zaplatilo zálohu

Čistírna odpadních vod u Dvora Králové nad Labem, která v pondělí přerušila provoz kvůli mnohaletým sporům provozovatele s městem ohledně výše úhrad za poskytované služby, opět funguje. Zástupci obou stran se po dnešní schůzce dohodli na kompromisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Novém Bydžově | Foto: Roman Čechura

V pondělí ráno začaly splašky z městské kanalizace téct rovnou do řeky, což některé obyvatele zaskočilo:

„To je teda v každém případě hrozné, kvůli přírodě. Ale co tam mezi sebou mají, abych vám řekla pravdu, já to radši neposlouchám.“

Město se nemůže s majitelem dohodnout na ceně čištěné vody už několik let. Podle ředitele čistírny Aleše Morávka nepokrývá 1 670 000, které měsíčně od radnice dostává, náklady na provoz. Chtěl proto dvojnásobek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ čističky u Dvora Králové sledovala reportérka Jiřina Mužíková

„Každý rok provádíme kalkulaci ceny za čištění vody, předkládáme ji městu. A město s ní zásadně nesouhlasí,“ vysvětlil.

Poslední bezvýsledné jednání v neděli vedlo nakonec ze strany provozovatele k zastavení čističky. Podobná situace nemá v České republice obdoby a zaskočila i orgány státní správy.

Žádný z nich totiž do dnešního dne nevydal nařízení, které by provozovateli či městu zabránilo kanalizační vodu do řeky vypouštět. Oběma stranám ale hrozí pokuty až do výše půldruhého milionu korun.

Dnes ale po dvou a půl hodinách jednání zástupců města s provozovatelem přišla úleva. „Město poskytne dopředu dvě zálohy, které budou zúčtovány v rámci roku 2012. Provozovatel se zavázal, že po obdržení, to znamená do dvou hodin, těchto plateb na svůj účet spustí opět čištění odpadních vod,“ řekl dvorský místostarosta Jan Bém.

Čistička ve Dvoře Králové začne znovu čistit vodu. Dohodla se s městem

Číst článek

Provozovatel nakonec čistírnu spustil ihned po podpisu dohody a splnil i podmínku města, nechal si tedy nahlédnout do účetnictví.

„Je v zájmu stanovit pracovní skupinu, která bude řešit dohodu a bude hodnotit ekonomicky oprávněné náklady v kalkulacích. A domluvili jsme se, že pokud ta pracovní skupina dojde k nějaké shodě a dohodě, tak obě strany výstup té pracovní skupiny budou respektovat,“ uvedl.

Na konečné ceně za čištění odpadních vod by se město s provozovatelem čistírny mělo dohodnout do konce března.

Jiřina Šmídová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme