Průchod na pražské Národní třídě opět ozařuje světlo svíček

Dnes je Den boje za svobodu a demokracii. Výročí 17. listopadu 1989 si lidé chodí připomenout k pamětní desce na Národní třídě v Praze. Svíčku přicházejí tradičně zapálit i politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní vzpomínka na 17. listopad 1989, Václav Klaus | Foto: Filip Jandourek

K pamětní desce na pražské Národní třídě přicházejí lidé průběžně od rána. Na místě se jich vystřídalo zhruba několik stovek.

Občas se stojí dokonce fronta, aby mohli lidé svíčku na tom prostranství před pamětní deskou zapálit.

Po jedenácté hodině dorazil i prezident Václav Klaus, který chápe, že lidé jsou dnes nespokojeni s jednotlivostmi, ale vývoj po roce 1989 jde podle něj správným směrem.

„Že máme tisíc důvodů být nespokojeni s nejrůznějšími jednotlivostmi, to je samozřejmě pravda. Ale to už jsou naše konkrétní, dílčí problémy a viny,“ říká prezident Klaus a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbyněk Zykmund informuje z Národní třídy o tom, jak tam probíhají připomínky 17. listopadu 1889

„Ale náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství. Náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco úplně jiného. A to se stoprocentně podařilo.“

Svíčku přišel zapálit i premiér Petr Nečas. Podle něj je přirozené, že lidé zapomínají a říkají, že před rokem 1989 se měli lépe:

ČTĚTE TAKÉ: 17. listopad připomíná také studentské protesty z roku 1939

„Mě to úplně nepřekvapuje. Za prvé přece jenom rádi zapomínáme, za druhé, když si vzpomeneme na období před rokem 1989, tak i řada z nás si vzpomene na řadu hezkých věcí hlavně z osobního života. Považuji to svým způsobem za kombinaci takového zapomínání nebo i nostalgie za dobou, kdy nám prostě bylo o 20, 25 let méně,“ poznamenal premiér.

K pamětní desce na Národní třídě dorazil i třeba pražský primátor Bohuslav Svoboda a nebo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zbyněk Zykmund, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme