Průhonický park je zapsán na seznamu UNESCO

Světová organizace na ochranu kulturního a přírodního dědictví rozhodla, že Průhonický park patří na seznam UNESCO. Už před 18 lety jej tam nominovalo ministerstvo životního prostředí, ale nebylo úplně jasné, jestli je oficiálně pod ochranou UNESCO. Výbor na svém výročním zasedání tento měsíc v Brazílii potvrdil, že na seznamu je.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průhled parkem na Podzámecký rybník a zámek

Průhled parkem na Podzámecký rybník a zámek | Foto: Ivana Filipová

„Jednali jsme o tom s Centrem světového dědictví a na tomto jednání bylo rozhodnuto, že se Česká republika má k parku stavět tak, jako by byl součástí Pražské památkové rezervace, respektive historického jádra Prahy, které je již na seznamu Unesco od roku 1992,“ uvedl ředitel odboru mezinárodních vztahů Ministerstva kultury Zdeněk Novák a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Průhonický park je na seznamu UNESCO, podrobnosti od Michaely Veteškové

„I když je úředně vnímán Výborem pro světové dědictví jako součást Prahy, z našeho pohledu leží logicky na území Středočeského kraje. Pevně věříme, že budou umět s touto dobrou zprávou nakládat tak, aby to bylo ku prospěchu Průhonického parku, protože ten je skutečně mimořádně hodnotný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O českých parcích mluvil na Rádiu Česko zahradní architekt Drahoslav Šonský.

Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století Průhonický park už v roce 1992 na seznam UNESCO nominovalo ministerstvo životního prostředí. Průhonický park, který byl založen v roce 1885, se letos navíc stal národní kulturní památkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o parku v Průhonicích z Ozvěn dne

Park o rozloze cca 250 hektarů, který spadá k novorenesančnímu Průhonickému zámku, zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě.

Milan Kopp, Michaela Vetešková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme