Průměrná mzda v Královéhradeckém kraji vzrostla, sahá k 23 tisícům

Podle statistiků si lidé v Královéhradeckém kraji za prvních šest měsíců letošního roku průměrně vydělali víc peněz než za stejné období loni. Průměrná mzda dosahuje 22 793 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

„Meziročně vzrostla o 3,2 procenta, což představuje 698 korun. Tempo růstu bylo vyšší než v celé republice,“ uvádí Věra Varmužová z hradecké pobočky Českého statistického úřadu.

S průměrnou mzdou téměř 23 tisíc korun je kraj v porovnání s republikou na sedmém místě.

Tento výsledek předčil i odhady analytiků, kteří předpokládali, že mzdy reálně vzrostou zhruba o dvě procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Královéhradeckém kraji stoupla průměrná mzda. Výše růstu předčila očekávání analytiků

Z analýzy vývoje mezd Českého statistického úřadu podle Varmužové vyplývá, že růst průměrného platu naznačuje mírné oživení na tuzemském trhu práce.

„Zaměstnavatelé si více konkurují při hledání pracovní síly, zejména v některých odvětvích a oborech vzniká nedostatek odborně způsobilých pracovníků. To nutí zaměstnavatele, aby zvyšovali mzdy,“ vysvětluje.

Pro dvě třetiny lidí v Česku ale údaje o průměrné mzdě nemají velkou váhu. Vědí totiž, že jejich výplata taková není.

„Jako čerstvý absolvent nemám šanci dosáhnout takto vysoké částky. To číslo rozhodně neodpovídá tomu, jakou mám zkušenost s tím, kolik si lidé v mém okolí vydělají,“ říká studentka Zuzana Moravcová z Hradce Králové, která brzy dokončí vysokou školu.

Má dlouhodobou brigádu v knihkupectví, kde by ale ani při plném úvazku na průměrný plat nedosáhla.

V celém Česku stoupla průměrná mzda na 25 a půl tisíce korun. Nejvyšší platy patří tradičně hlavnímu městu Praze a naopak nejnižší úroveň průměrné mzdy má Karlovarský kraj.

Lucie Valášková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme