Průmyslový palác v Praze slaví 125 let. Výstaviště projde zásadní proměnou

Průmyslový palác na pražském Výstavišti zažil výstavy, veletrhy i stranické sjezdy. Je to vlastně o pár měsíců starší bratr Petřínské rozhledny. Tvůrci paláce se totiž inspirovali železnými konstrukcemi slavné Eiffelovy věže. Kdysi největší budova s kovovou konstrukcí v českých zemích se otevřela před 125 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový palác je ústřední a největší dominantou v areálu Výstaviště | Foto: Filip Jandourek

„Projekt dělal architekt Münzberger. To už byl tehdy starší pán, který původní návrh udělal jako zděnou stavbu. Tenkrát ho ti, kteří navštívili v Paříži velké atrakce, Eiffelovu věž, přesvědčili, že konstrukce musí být železná,“ popisuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou proměnu čeká pražský Průmyslový palác, zjišťoval redaktor Jan Charvát

Unikátní železnou konstrukcí by se mohli inspirovat i architekti, kteří vytvoří plán na západní křídlo, které vyhořelo před osmi lety. Opravy by měly začít už příští rok.

Opravit je ale nutné v areálu Výstaviště i další stavby. Třeba divadlo Spirála, lapidárium Národního muzea nebo některé restaurace. Město pak chce celý areál hlavně víc zpřístupnit. Otevřít by chtělo třeba další vchody.

„Jsme součástí Stromovky. To už samo o sobě říká, že Výstaviště by mělo být oddechovou zónou pro Pražany a návštěvníky Prahy,“ říká pražský radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice).

Pohled na střechu Průmyslového paláce v Holešovicích | Foto: Jan Charvát

Zmizí turnikety

Změní se ale i hlavní vchod, od kterého by měly zmizet turnikety. Nahradí je replika historické brány. Ta bude podobná té, která tady stála od Jubilejní výstavy v roce 1891, kdy se poprvé otevřel i Průmyslový palác.

A diskutuje se také o demolici sportovní haly v těsném sousedství Průmyslového paláce. Nejdřív se ale začnou opravovat silnice.

„Postupně chceme Výstaviště revitalizovat. Letošní rok má být primárně zaměřen na infrastrukturu, bez které se nemůže hnout. Výstaviště jako takové, pokud ho chceme dostat do stavu, ve kterém by se nám líbilo, počítám tak deset let,“ poznamenal Wolf.

Podle Prahy by opravy areálu stály asi miliardu a půl. A to včetně 600 až 800 milionů korun, které chce město dát na obnovení západního křídla Průmyslového paláce.

Schodiště do věze Průmyslového paláce v Holešovicích. Běžně nepřístupné | Foto: Jan Charvát

ČRo, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme