Průvodem vrcholí v Postřekově na Domažlicku čtyřdenní masopust

Velkým průvodem dnes vrcholí masopust v Postřekově na Domažlicku. Chodská obec je zřejmě jediná v České republice, kde se už po desítky let slaví masopust čtyři dny. Tradice lidových oslav tu sahá až do 30. let minulého století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopustní maškary na Hlinecku | Foto: David Vlk

Masopustní průvod čítá až několik set masek. Jdou v něm i místní lidé v chodských krojích a podle jednoho z organizátorů Radka Zubra má průvod také přesně dané řazení.

„Celý průvod vede maska s houslemi, která má symbolizovat vynášení muziky před blížícím se půstem. Následuje svatební průvod, protože masopust bývá obdobím, kdy se dělaly hojně svatby. Potom jdou družičky, legrúti nesou máry s Masopustem a následují veškeré ostatní masky - medvědi, vlci, beránci, ježibaby, vojáci. Končí to vozem, kde se veze místní šlechta, baron s baronkou,“ popisuje Zubr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postřekovský masopust se zajímala reportérka Monika Zettlová

Na masopustní průvod míří každým rokem do Postřekova tisíce diváků, a to nejen z Chodska, ale i vzdálenějších částí země. Jak říká Radek Zubr, průvod vychází v 15 hodin.

„Začíná u místní tělocvičny, jde celou obcí okolo všech důležitých hospod a končí na hřišti, kde soudce vynese rozsudek nad Masopustem a ten se popraví. Pak se přesuneme do hotelu, kde budeme nad popraveným Masopustem v uvozovkách truchlit,“ upřesňuje organizátor.

Zábavu ukončí až půlnoc. Popeleční středou totiž podle církevního kalendáře začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

Monika Červená, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme