Průzkum hlubinných úložišť radioaktivního odpadu může začít. Stát nepotřebuje souhlas obcí

Souhlas obcí s průzkumem hlubinného úložiště radioaktivního odpadu už není potřeba. Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo, že Správa úložišť předá průzkum státnímu podniku Diamo. Referenda, která se v obcích uskutečnila a ve kterých lidé vyslovili nesouhlas, jsou tak k ničemu. Byla totiž závazná pouze pro Správu úložišť.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budišovsko - lokalita vytipovaná pro hlubinné úložiště

Budišovsko - lokalita vytipovaná pro hlubinné úložiště | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Státní podnik Diamo má teď prakticky volné ruce. Podle náměstka Josefa Lazárka ale ne tak docela:

„Já si myslím, že nikdo nikoho neobchází ani nepodvádí. Informace jsou dostupné. Nakonec při sestavování těchto kroků přesně podle duchu zákona jsou účastni a budou informováni se vším všudy. Nejedná se o žádné tajné informace, žádné kroky proti občanům."

Přehrát

00:00 / 00:00

O povoleném průzkumu úložišť radioaktivního odpadu natáčel redaktor Michal Malý

Vhodné lokality pro úložiště se hledají už devět let. Na Vysočině jsou vytipovaná celkem tři území. Oblast pod Čeřínkem v okrese Jihlava, kam patří i Rohozná, také oblast mezi Budišovem a Hodovem na Třebíčsku a okolí Dolní Rožínky na Žďársku.

Právě na Žďársku by měl průzkum začít jako vůbec na prvním místě v republice. Vzhledem k existujícím uranovým dolům je tu nejmenší odpor obyvatel. Mezi zastánce patří i Jiří Pavlíček:

„To, že lidé jsou tam zvyklí na těžbu uranu, je pravda. Ale díky uranu se o to lidé zajímali a nejsou tak snadno ovlivnitelní jako v jiných lokalitách v České republice.“

Jedna obec se ale nakonec přeci jen postavila proti. Bukov ve svém referendu řekl úložišti ne. Proti hlasovala například i Jiřina Jarošová:

úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Dukovany | Foto: ČEZ

"Já jsem tady zažila uran jako dítě, dneska mám problémy, byla jsem ozařovaná, tak vím, co to je. Takže já jsem proti. A že jim se to líbí, bohužel, mně ne.“

Rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu vnímá jako podraz: „Celou dobu, co se o tom mluví, tak to bylo všechno pořád SÚRAO (Správa úložiště radioaktivního odpadu). Najednou jak kdyby se utlo, rozhoduje už Diamo. Takhle, aby se to náhle změnilo."

Podle odpůrce úložiště Martina Schenka se dá rozhodnutí označit za podvod:

„Určitě ano, protože SÚRAO, když s námi nebo občany komunikovalo, říkalo, že bude dbát na to, co budou občané říkat. Pokud se vysloví proti tomu, aby se dělal průzkum území, tak na lokalitě nebude dělat další kroky. Dnes je situace jiná a moje otázka je: Kdo bude poslouchat názory občanů?"

Obce sepsaly protestní výzvu s názvem 'K hlubinnému úložišti férově', kterou předaly ministerstvu průmyslu a obchodu. Podepsalo ji 123 starostů a 27 sdružení.

Správu úložišť tlačí čas, podle Evropské unie musí být do konce roku 2018 vybraná jedna hlavní a jedna náhradní lokalita. V případě, že se to nepovede, hrozí státu finanční sankce.

Zvažované lokality a zájmová území pro výstavbu budoucího hlubinného úložiště v České republice | Foto: ČTK

Michal Malý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme