Průzkum Smetanových sadů v Olomouci odhalil chodby z 18. století i bunkr

Rekonstrukce pavilonu A výstaviště Flora v Olomouci odhalila další pozůstatky barokní pevnosti z 18. století. Jedná se o zbytky minérských a naslouchacích chodeb historické tereziánské pevnosti. Díky opravám hlavního pavilonu olomouckého výstaviště se přišlo také na zapomenutý bunkr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzemni chodba v olomouckých Smetanových sadech | Foto: Michal Folta

Už v létě se ve Smetanových sadech propadla devatenáctiměsíční holčička do podzemní chodby. Město proto udělalo průzkum parku, který odhalil další nebezpečné otvory. Zjistilo se, že jde o naslouchací a minérské chodby z 18. století.

„V budoucnu tak bude zapotřebí provést i průzkum chodeb, aby se dal lépe posoudit jejich technický stav. Veškeré otvory jsou nyní zabezpečeny,“ říká mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Kontrola ve Smetanových sadech ale objevila další podzemní prostory. Například bunkr, který za 2. světové války sloužil jako protiletecký kryt, v 70. letech pak jako kryt civilní obrany.

Olomoucké městské parky vznikly po rozebrání městského opevnění. Na území Smetanových sadů se také nacházely například zrušené hřbitovy.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme