První bytovka v pražském Zeleném údolí se bourat nebude, rozhodl soud

První z devíti bytových domů v Zeleném údolí v Praze 4 už má jistotu, že se bourat nebude. Zbourání novostaveb požaduje nový majitel pozemků, na kterých domy stojí. Pozemky loni koupil advokát Vlastislav Andrš a měl v plánu je majitelům bytů spekulativně prodat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Protože ale na jeho podmínky nepřistoupili, rozjel soudní řízení o odstranění staveb.

Kauza je rozdělená do devíti případů. Obvodní soud pro Prahu 4 se dnes zabýval prvním z nich.

Advokát Vlastislav Andrš chce po majitelce rodinného domu za pozemek několikanásobně vyšší sumu než je tržní hodnota pozemku. Soudu podal návrh na odstranění stavby.

Soud se dnes zabýval právě tímhle návrhem. Právníci majitelky domu argumentovali tím, Andrš koupil pozemky v době, kdy už na nich budovy několik let stály, tak k žádnému bourání důvod nebyl.

Navíc podle nich není poškozený, když pozemky koupil za osmnáct a půl milionu a teď je chce prodat za sedmdesát milionů.

Soud rozhoduje o osudu domů v Praze 4, kvůli chybě developera jim hrozí zbourání

Číst článek

Tento případ je důležitý tým, že v jeho výsledku můžou odkazovat advokáti i v těch dalších případech. Kauza se dotýká celkem tří set padesáti domácností.

Případ se tedy řeší zvlášť v devíti žalobách. Dnešní rozhodnutí bude mít podle advokáta Petra Novotného vliv i na zbylé případy.

„Jsme přesvědčeni o tom, že v těch dalších případech by mělo dojít k tomu, že ta žaloba na odstranění stavby bude zamítnuta,“ naznačuje.

„Ve všech těch případech jsme podali stejné vyjádření jako v tom dnešním sporu, to znamená, požadovali jsme vzájemný návrh a chtěli jsme, aby soud v jednom řízení rozhodoval i o vypořádání. Nejenom tedy o tom, že zamítne žalobu na odstranění stavby, ale rovnou ty poměry vypořádá tak, aby vlastníkům vzniklo nějaké právo ty pozemky užívat,“ vysvětluje Novotný.

Petr Medek, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme