Švédsko 0:0 Norsko

První cesta amnestovaných vězňů míří nejčastěji na sociální odbor

Rovnou na sociální odbor magistrátu zamířila část propuštěných z olomoucké vazební věznice. Mnozí z nich totiž potřebují mimořádnou finanční pomoc. Ne všichni ji ale dostanou. Nově podporu totiž vyplácejí úřady práce. Ten v Olomouci má ale omezenou provozní dobu pokladny. A to bývá občas problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Peníze na ruku tu proto v pátek dostal zatím jen jeden amnestovaný. Těsně před polední uzavírkou to stihl ještě třiapadesátiletý Stanislav Nečesaný, který přišel z olomoucké vazební věznice.

„Deset měsíců jsem dostal a tři jsem odseděl, sedm mi odpustili. Ukradl jsem plechy. Potřebuji pomoct prakticky se vším, nemám bydlení ani nic dalšího včetně peněz, kurátor říkal, že mi dají tisíc korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Amnestovaní vězni míří z vězení nejčastěji hned na sociální odbory, pro dávky

Sociální odbor olomouckého magistrátu počítá, že se na něj obrátí o pomoc víc než 70 amnestovaných vězňů. Zatím přišla jen dvacítka z nich. Míří ke svým kurátorům, kteří rozhodnout o mimořádné finanční dávce. Ne všichni ji ale dostanou.

„Překvapil mě pán, který byl propuštěn z výkonu trestu z Mírova, kde strávil docela dlouhou dobu. Obdržel třiadvacet tisíc a přišel za námi, jestli bychom mu neposkytli dávku na cestu do Ostravy, kde má bydliště, že ty peníze ztratil, že mu někde vypadly. Táhl z něj alkohol, asi měl nějakou veselici. Dostal peněz, že by mohl letět do Ostravy vrtulníkem, takže jsme mu řekli, že bohužel,“ vzpomíná na kuriózní případ kurátor Jan Kriegel.

Kurátoři také pomohou amnestovaným při řešení dluhů nebo hledání zaměstnání. To je ale v době ekonomické krize a zimní pracovní sezony opravdu problém. Největší nápor propuštěných vězňů ale olomoucký sociální odbor čeká dnes. Mnozí z amnestovaných totiž dalo přednost víkendovým oslavám a setkání s přáteli.

Blanka Mazalová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme