První punče v centru Olomouce už ladí město do adventu

K olomouckému adventu už několik let patří tradiční punče. Prodávat se budou v 16 ze 114 stánků, které v těchto dnech vyrůstají v historickém centru města. Vánoční trhy začínají tuto neděli. První punče už ale Olomouc vánočně provoněly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

adventní věnce, stánkový prodej | Foto: Eva Odstrčilová

Objednávky na punč se u prvních stánků jen hrnou. Olomouc tak díky punčové tradici získala přízvisko „malá Vídeň". Hrníček s hřejivým nápojem je důvodem pro společná setkání Olomoučanů i lidí z celé Moravy:

„My jsme z dálky, z Karviné.“
„Říkala mi švagrová z Prostějova, že sem jezdí takhle houfně.“
„My se třeba rok nevidíme, a na punčák se tady sejdeme.“

Strach z metanolu už olomoucké vánoční trhy neobchází. Rodné listy alkoholu mají ale prodejci připravené, potvrzuje prodavačka v jednom ze stánků Simona Fremlová:

Přehrát

00:00 / 00:00

První punče už vánočně provoněly Olomouc, přesvědčila se o tom redaktorka Blanka Mazalová

„Zatím jsem se s tím nesetkala. Samozřejmě my alkohol máme od ověřených dodavatelů. Máme to tady i vystavené, lidé si mohou předčíst, odkud alkohol bereme. Ten alkohol má i rodné listy; co se týče tady toho, máme všechno v pořádku,“ ujišťuje.

Naplno se vánoční trhy rozjedou už tuto neděli. Napilno proto mají dělníci. Seskládat musí 114 dřevěných stánků. Nabízet budou výrobky tradičních řemesel a vánoční sortiment. Pro většinu návštěvníků jsou inspirací k nákupu dárků, ale nejen jich:

„Každý rok si musím koupit jednu nebo dvě vyřezávané ozdoby.“
„Dívám se a určitě každý rok si tady z trhů něco odnesu domů.“
„Nějakého andílka, vykrajovátka na cukroví,“ svěřují se oslovené návštěvnice.

Horní náměstí už zdobí dvaadvacet metrů vysoký vánoční strom. Letos poprvé to není smrk, ale borovice. Vyhlášené vánoční trhy s malým punčovým královstvím nalákají během adventu a Vánoc do Olomouce desetitisíce lidí a není divu, že se tu denně vypijí stovky kelímků punče.

Lákavá je i další nabídka. Před nebo po punči - to podle fyzičky - si můžete i trochu zasportovat. Vedle stánků je až do konce roku zdarma každý den otevřené mobilní kluziště.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme