První škola pojmenovaná po Václavu Havlovi je v Poděbradech
Poděbradská základní škola Na Valech nese ode dneška jméno Václava Havla. Ten zemřel přesně před měsícem. Jedná se o první českou školu, která se na počest bývalého prezidenta přejmenovala.
Průčelí budovy poděbradské školy teď zdobí nepřehlédnutelný nápis z nerezových písmen „Základní škola Václava Havla.“ Nápis byl slavnostně odhalen v deset hodin dopoledne za velkého zájmu přihlížejících.
Akci si nenechal ujít ani dlouholetý spolupracovník a mluvčí bývalého prezidenta Ladislav Špaček. Myšlenku pojmenovat poděbradskou školu po Václavu Havlovi velmi ocenil.
„Jsem rád, že to Poděbradští udělali rychle. Nechápu ty, kteří to odkládají a říkají – my o tom budeme jednat za několik měsíců. Nevidím žádný důvod, proč. Protože to, že Václav Havel byl největší Čech moderní epochy, to je jasné už teď,“ řekl.
Redaktor Michal Trnka sledoval slavnostní pojmenování poděbradské základní školy po Václavu Havlovi
Slavnost spojenou s přejmenováním poděbradské školy soustředěně sledovali téměř všichni žáci tohoto vzdělávacího zařízení. Václav Havel prý znamenal hodně i pro ně a na nový název školy jsou hrdí.
Zastupitelé o změně názvu Základní školy Na Valech rozhodli loni 21. prosince a ministerstvo školství ji schválilo 6. ledna. Z ministerstva teď mají pardubičtí zastupitelé neoficiálně potrvzeno, že s nápadem přišli jako první. Město získalo také písemný souhlas Dagmar Havlové.
„Bylo několik návrhů. Uvažovali jsme o jednom nábřeží, uvažovali jsme o jedné trase, nicméně nakonec jsme dospěli k tomu, že Václav Havel byl spojen se školou v Poděbradech, byť ne s touto konkrétní, protože ta škola samozřejmě už neexistuje. A přejmenovávat Gymnázium Jiřího z Poděbrad na Gymnázium Václava Havla by asi nebylo nejšťastnější, takže se nabízela právě tato škola,“ vysvětlil starosta Ladislav Langr.
Na Havla vzpomínali spolužáci
Symbolickým důvodem k přejmenování byla také skutečnost, že druhá poděbradská základní škola nese jméno prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Václav Havel v lázeňském městě navštěvoval od roku 1947 do roku 1950 výběrovou internátní školu krále Jiřího, která sídlila na zámku. Nynější Základní škola Václava Havla v té době ale ještě nestála, vznikla totiž na konci 70. let.
Během svých studií v Poděbradech se poslední československý a první český prezident seznámil například s režisérem Milošem Formanem.
Na Václava Havla často vzpomíná také Jiří Mareček, který s ním několik týdnů sdílel stejnou internátní ložnici:
„Byl velice úslužný, čehož v podstatě ti ostatní kluci zneužívali, a bylo to vždycky – Havel, přines uhlí, Havel, přines minerálku. A on poslušně zakýval hlavou a utíkal pro to.“