První stovky darovaných kol pro děti už jsou na cestě z Ostravy do Afriky

Stovky darovaných bicyklů jsou blíž dětem z Gambie. Téměř rok je po celém Česku sbírá společnost Kola pro Afriku, která dnes z ostravského centrálního skladu vypravila na černý kontinent první kontejner. Desítky dobrovolníků do něj naskládaly téměř čtyři stovky opravený kol. V Africe na nich budou jezdit děti, kteří to mají daleko do škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První stovky darovaných kol pro děti jsou na cestě z Ostravy do Afriky | Foto: Jana Jeckelová

Řetěz dobrovolníků vede ze skladu až do kamionu. Bicykly jako štafetové kolíky si z rukou do rukou předávají bývalí vězni a muži bez domova v teplých kabátech i sportovně oblečení studenti. Všem jde pára od pusy.

„Pán nám tady kola sundává z hromad, paní je musí očistit, aby nálepka držela,“ říká dobrovolnice Alena, která stojí u velké hromady přímo ve skladu. Každé kolo u ní dostane nálepku s českou vlajkou a putuje do dalších rukou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nakládání kamionu koly pro Afriku sledovala Jana Jeckelová

„To jsou kola připravená na odvoz do Afriky. Podá se to,nalepí nálepka do kamionu,“ popisuje Petr z Nové šance.

Pomáhají i osmnáctiletí středoškoláci. „Teď jsem měl sedět ve škole, ale řekl jsem si, že radši půjdu pomoct. Říkají, že mi dají omluvenku,“ směje se Jan Masopust z Polanky.

Nechybí ani Roman Posolda z Kol pro Afriku, který nad vším dohlíží. „V Praze se náklad přeloží na vlak a pojede do Hamburku, kde už bude čekat loď a lodí pojede do Gambie. V Gambii by měl být 14. března,“ vysvětluje Posolda.

A to už tam na něj bude právě Roman Posolda se spolupracovníky čekat. „V přístavu v Bandžulu už budeme při vykládce kol, při rozdělování kol do škol. Vezeme s sebou nářadí, náhradní díly, budeme je učit, jak kola opravovat a jak se o ně starat. Učitelé to pak dál budou předávat svým dětem,“ říká.

V centrálním skladu a ve sběrných místech po republice čekají na odvoz tisíce darovaných kol. Další kontejner se do Afriky vypraví na podzim, až v Gambii pomine období dešťů.


Kola už jsou na cestě z Ostravy do Gambie

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme