První zájezd semilské radnice proti ‚šmejdům‘ se setkal s velkým zájmem

Starší lidé ze Semil a okolních vesnic mají za sebou první "Zájezd proti šmejdům". Tak bezplatný výlet pro seniory na zámek Sychrov a romantický Kozákov semilská radnice nazvala. A to proto, aby je přestaly lákat prezentační akce, na kterých prodejci sice seniory pozvou na levný výlet, ale pak jim velice často vnucují nákup předraženého zboží. Další zájezd pro důchodce chystají Semily v květnu na Černou Studnici a do Pěnčína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Autobus přistavený na Riegrově náměstí v Semilech se postupně plní, o zájezd je obrovský zájem. Prý se není co divit, říkají účastníci.

„Jak člověk stárne, ztrácí svoje kamarády a je vyřazený ze života. A tohle je výborný nápad," chválí výlet pan Hedvičák.

Přehrát

00:00 / 00:00

S velkým zájmem ze strany starších lidí se setkal ‚Zájezd proti šmejdům‘, který zdarma uspořádaly Semily. Doprovázela je Ivana Bernáthová

Po příjezdu na novogotický zámek Sychrov se domluví instrukce. Každý z účastníků si zaplatí zlevněné vstupné na zámek, po něm je naplánovaná návštěva parku.

Při čekání na prohlídku někteří z nich přiznávají, že je v minulosti nabídka předváděcí akce nalákala.

„Já jsem se šmejdy před lety párkrát jela. Vždycky se taky jelo na zámek, na nákup. To ještě byli slušní. A hlavně, bylo to něco nového a lidé u nich nakupovali. Takže byli celkem spokojení. Kdežto dneska to máte pořád stejné – hrnce, deky. Každý už toho má doma plno. Oni neprodají, a proto jsou vlezlí,“ vypráví paní Takačová.

Svoji zkušenost přidává i paní Slabihoudková:

Už potřetí patřil zámek Sychrov dětem z Dětského domova v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

„To jsme byli někde v Poniklé v Podkrkonoší, kde nám řekli, že když si nic nekoupíme, tak nás tam vysadí a domů půjdeme pěšky.“

To na zájezdě proti šmejdům vůbec nehrozilo. Spíš hrozí to, že na příštím výletě na Černou Studnici nebude v autobuse dostatek míst.

„Je to o tom, že se ti lidé někam podívají, jsou spolu a prožijí něco pěkného. Umožnit jim to bez toho, aby jim někdo nabízel výrobky. Oni jim sice nabídnou levný výlet, ale je to reklamní akce. My jim chceme umožnit jen výlet, bez těchto přídavných věcí. Myslím si, že je to jen a jen dobře,“ konstatuje Lada Kocourková, která seniory doprovázela.

Soutěž OD BRÁNY K BRÁNĚ - Černá Studnice

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme