První zraněný, stojící kamiony, nesjízdné silnice – tak vypadá Liberecko

Silné sněžení a vítr opět potrápily Liberecký kraj. Vítr ale naštěstí nebyl tak ničivý, jak se lidé obávali. I tak ale lámal stromy. Kvůli přívalu sněhu stály před Harrachovem kamiony. Horská služba vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí. V Dubé na Českolipsku zasahovali záchranáři u zraněného muže, na jehož auto spadl strom.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhový příval si vyžádal četné dopravní nehody. V Ústeckém kraji se střetl kamion s osobním vozem. | Zdroj: ČTK

„Potýkáme se s problémy zejména v horských oblastech, jako jsou Jizerské hory a Krkonoše, kde nám přes noc napadlo zhruba 20 -25 centimetrů nového sněhu. Silný nárazový vítr v otevřených úsecích vytváří sněhové jazyky, popřípadě závěje,“ popisuje Pavel Pospíšil z liberecké Krajské správy silnic, s čím se silničáři potýkají.

Mezi Desnou a Harrachovem byla v noci na silnici asi čtyřcentimetrová vrstva sněhu, se kterou si nákladní vozy neporadily a stály tam řadu hodin.

Kamiony se dopoledne daly do pohybu, ale zastavila je vzápětí nehoda dodávky. Na silnici napadal další sníh a kamionům prokluzují kola. Do terénu opět vyjeli z Tanvaldu a Harrachova profesionální hasiči- pomáhají u nehody a taky odstraňují popadané stromy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libereckém kraji sleduje reportérka Radožurnálu Ivana Bernáthová

Špatné počasí si už vyžádalo těžší zranění muže v Dubé na Českolipsku, na jehož auto spadl při jízdě strom.

Silnice je uzavřena kvůli sněhovému přívalu také u obce Vysokého nad Jizerou směrem k obci Stanový. Sněhová fréza se ji pokouší uvolnit. Nově je uzavřen také průjezd Jánskými Lázněmi.

U Tanvaldu – Šunburka tahali brzy ráno silničáři tři uvízlá osobní auta lidí, kteří se marně snažili dostat do práce. Na Českolipsku na známém kopci Šébr stojí tři kamiony, které jsou zde odstavené už od večera. Ostatní auta je objíždějí.

Orkán Andrea stále řádí nad Českem

Číst článek

Železniční dopravu v Libereckém kraji počasí zatím nekomplikuje jako včera, kdy asi hodinu stály vlaky u Tanvaldu a navíc se na trati z Kořenova nedařilo strojvůdci zřejmě kvůli poruše brzd zastavit vlak. Souprava projela bez zastavení tři stanice, než zabrala ruční brzda. Ačkoli se vlak podařilo zastavit, provoz na trati byl na čas přerušen. Nikdo nebyl zraněn.

Hasiči vyjížděli celkem dvanáctkrát.

Hasiči mají za sebou kvůli polomům 12 výjezdů. Vítr nejvíce lámal stromy u Harrachova, Desné, Jablonce, Dolního Maxova a Josefova Dolu. I když výstraha meteorologů před silným větrem platí ještě do poledních hodin, vítr znatelně polevil.

Celkově v Jizerských horách a Krkonoších napadlo 25 centimetrů nového sněhu. Doprava sice vázne, ale lyžaři se před víkendem mohou radovat. Za poslední dva dny na hřebenech nejvyšších českých hor napadlo totiž celkem okolo 60 centimetrů sněhu.

Velké celkové množství přívalu sněhu se však ukládá hlavně na závětrných svazích, kde vytváří na starém sněhu nestabilní vrstvu. Podle zástupců horské služby jde o nejzrádnější situaci, proto vyhlašuje třetí lavinový stupeň na pětistupňové škále.

Ivana Bernáthová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme