Psychiatrické léčebny budou menší, počítá s tím nová koncepce ministerstva zdravotnictví

Psychiatrické léčebny čeká do budoucna další zeštíhlování. Podle koncepce připravované ministerstvem zdravotnictví má být část pacientů převedena do domácí péče a do péče specializovaných komunitních center, jako jsou třeba denní stacionáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s léky | Foto: Tomáš Adamec

Primář havlíčkobrodské léčebny Jiří Konrád si bere příklad v Německu, kde takový systém funguje, a nemocní jsou spokojení.

„V evropském průměru jsme mezi těmi zeměmi, které mají lůžek o něco víc. Třeba sousední Německo má v terénu mnohem víc odborníků, kteří se zabývají psychoterapií, je tam také v rámci EU nejvyšší spokojenost s psychiatrickými službami.“

Také u nás se teď bude část pacientů psychiatrických léčeben potýkat se svými chorobami doma. Primář Konrád si dovede představit, že by komunitní centra využila asi desetina pacientů.

„Dokážu si to představit, pokud vzniknou komunitní zařízení sociální péče v místě bydliště pacientů, tak část z nich by byla schopná fungovat s podporou těchto center. 5-10 procent v současné době hospitalizovaných, tak si to dovedu představit,“ potvrdil Konrád.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme