Ptačí chřipka má v Česku deváté ohnisko. Veterináři už utratili přes 13 tisíc ptáků

Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Jde o Lověšice na Přerovsku. Chovatel tam má zhruba 150 až 200 slepic a 15 kusů vodní drůbeže. Dosud mu uhynulo asi 60 slepic, u dalších ptáků jsou pozorovány známky nákazy. Pracovníci veterinární správy mu utratili 433 slepic a 14 kachen. Následně se vyhlásí ochranné a dozorové pásmo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři začali s likvidací druhého ohniska ptačí chřipky v Jižních Čechách. V Libějovicích na Strakonicku musí vybít drůbež v soukromém chovu

Veterináři začali s likvidací druhého ohniska ptačí chřipky v Jižních Čechách. V Libějovicích na Strakonicku musí vybít drůbež v soukromém chovu | Foto: Mária Pfeiferová

„Chovatel v pátek oznámil postupné hynutí drůbeže během dvou dnů,“ uvedl Petr Pejchal. Vyšetření pak potvrdilo subtyp nemoci H5.

Podle ředitele krajských veterinářů Aleše Zatloukala se vybíjení začalo chystat již v noci na sobotu. „Už jsme s tím počítali. Je lepší to udělat hned a rychle,“ uvedl Zatloukal.

V Jihočeském kraji je třetí ohnisko ptačí chřipky, nově se objevila i na Královéhradecku

Číst článek

V Olomouci již dříve zjistili veterináři ptačí chřipku u uhynulé volně žijící labutě. Pokud jde o volně žijící ptactvo, ohnisko, ani dozorové zóny se nevyhlašují.

Zkoumají také vzorky z Jesenicka a Prostějovska. V pondělí vyhlásí ochranné pásmo.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách. Celkem veterináři utratili už přes 13 tisíc ptáků.

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Ptačí chřipka je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Tam ji veterináři od závěru loňského roku potvrdili v 19 případech. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme