Půdu v českobudějovickém parku zamořilo olovo. Denně si v něm hrají desítky dětí

V parku nedaleko základní a mateřské školy v místní části Českých Budějovic Nové Vráto je v půdě olovo. Na hřišti si tam přitom denně hrají desítky dětí. Vedení radnice o problému ví téměř 20 let, zatím ho ale nijak neřešili. Teď chtějí na místě nechat udělat průzkum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětské hřiště v městském parku v České Lípě

Dětské hřiště v městském parku v České Lípě | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Tady máme krásné dětské hřiště, na kterém si při hezkém počasí vždycky hraje spousta dětí. Chtěli bychom vědět, jestli znečištění, které je možná 100 metrů odsud, není také na hřišti a nemůže jim vadit,“ řekla maminka dvou dětí Iveta Duchoňová z Nového Vráta.

V sedimentu nedalekých rybníků je třicetinásobně více olova, než povolují limity. Je to pozůstatek staré ekologické zátěže, kterou má na svědomí v současné době už neexistující Kovošrot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olovo zamořilo park v Českých Budějovicích. Místní mají strach o děti, které si v něm hrají. Podrobnosti zjišťovala Jitka Cibulová Vokatá

„Jedná se o pozemek, který přiléhá k současnému areálu firmy Kovošrot a kde zřejmě v minulé době došlo k navezení a uložení zbytků od autobaterií,“ vysvětlil ředitel České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček

„Na této ploše potom v posledních letech docházelo k těžbě zbytků olověných baterií, k separaci olova, které bylo následně dál prodáváno do výkupen železného šrotu,“ dodal.

Olovo ohrožuje především malé děti. I malé množství může způsobit zpomalení duševního vývoje. Signály svědčící o tom, že v parku není vše v pořádku, vypozoroval i ředitel místní základní školy Zdeněk Špaček.

„V parku, co se tam zasadí, máloco vyroste. Je to věc, která možná souvisí se složením půdy, možná se spodní vodou a možná taky s kontaminací něčím, co rostlinám jednoznačně vadí,“ upozornil.

Průzkum a asanace

V roce 2003 začala asanace areálu bývalého Kovošrotu. V současnosti je tento pozemek v pořádku, olovo je ale v rybnících vedle něj a také v zemině za areálem. Plocha pod hřištěm nikdy prozkoumaná nebyla.

Česká inspekce životního prostředí podle Vladimíra Jiráčka průzkum ani asanaci rybníků nařídit nemůže.

„Hledáme společné možné cesty, jak se této ekologické zátěže zbavit. Nemůžeme ovšem přímo firmě Kovošrot uložit, aby tuto lokalitu asanovala. My můžeme přispět k řešení situace odbornou radou i pomocí, ale vlastní zjištění současného stavu je pouze na městu České Budějovice,“ popsal.

Na hřiště si chodí hrát minimálně 200 dětí.

„Rozhodně chceme nechat udělat průzkum, uděláme sondy. Proběhnou v první polovině roku 2016 a za druhé řešit samotné rybníky, to znamená nechat zpracovat posudky na již existující záměry pro likvidaci ekologické zátěže sedimentů,“ oznámil plány náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola z ČSSD.

Odstranění staré ekologické zátěže bude stát více než 10 milionů korun. Město se pokusí na vyčištění parku sehnat peníze z evropských dotací.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme