Pyrotechnici začali znovu čistit areál ve Vrběticích, skončila bezpečnostní lhůta

Pyrotechnici znovu začali čistit areál muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. V noci totiž uplynula devítidenní bezpečnostní lhůta, kterou pyrotechnici stanovili. Během ní se z areálu neozval žádný neřízený výbuch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Včera večer vypršela devítidenní lhůta a do dnešního dne do rána se tam žádný neřízený výbuch nevyskytl,“ potvrzuje krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček, který zásahu velí.

„To pro nás znamená to, že zintenzivníme práci pyrotechniků a začneme se zaměřovat čím dál blíže k epicentru druhého výbuchu,“ doplňuje.

Čištění areálu bude podle Tkadlečka trvat o několik dnů déle než po prvním výbuchu. Munice je rozházená na větší ploše. Bude třeba zase prohlédnout příjezdové cesty nebo uklidit prostor kolem skladů, ze kterých se bude munice vyvážet.

„V prvním případě to bylo 10 až 12 hektarů, které jsme čistili po prvním výbuchu deset dnů. Obáváme se, že po tom druhém výbuchu to bude o něco delší, předpokládáme 10 až 14 dnů na elementární vyčištění, aby se do prostoru mohli pustit lidé a technika a mohlo začít vyvážení,“ vysvětluje Tkadleček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tým pyrotechniků začal čistit muniční areál ve Vrběticích od rozházených výbušnin

Experti posbíranou munici nejprve odborně posoudí. Tu, která nebude schopná převozu, zlikvidují přímo. Převozu schopnou munici uskladní v areálu a odvezou později.

Místní na to čekají řadu týdnů. „Vlastně to slíbili už tehdy, když vybuchl první sklad. Pak čekali na to, až nebude žádný výbuch, a přišel druhý výbuch. Takže já už o tom raději ani nepřemýšlím a čekám na okamžik, kdy uvidím zprávy, že to opravdu začali odvážet,“ říká mladý bednář Filip Fryzelka.

Také Ladislav Hověžák je rád, že úklid munice začal. Na druhou stranu ho mrzí, že areál nezůstal armádní, a řada lidí tak přišla o práci.

Záležet bude i na počasí

Nad experty uvnitř areálu drží pomyslnou ochrannou ruku místní farář Vavřinec Černý: „Hodně jsme se modlili i za ty chlapce, kteří do toho musejí těma nohama šlapat s rizikem, že šlápnou vedle. To jsme prožívali velmi. Děkujeme také všem, kteří se o nás postarali, a samozřejmě jsme i pro sebe vyprošovali, aby to dobře dopadlo.“

Policie žádá obyvatele okolních vesnic, aby během vánočních svátků nepoužívali zábavní pyrotechniku. Omezení vítá i nezávislý místostarosta Vlachovic Radek Fryzelka. „Je možné, že někteří občané, zejména mladí, toho zneužijí, ale doufáme, že to bude v nějaké menší míře,“ dodává.

Areál bude podle odhadů policistů připravený k odvozu munice během ledna. Přesněji rozhodne počasí, postup práce pyrotechniků a množství nalezené munice.

Muniční sklad ve Vrběticích | Foto: Český rozhlas

Andrea Kratinová, Petra Hosenseidlová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme