Pyrotechnici zatím vyčistili od munice třetinu Vojenského újezdu Brdy

Pyrotechnici už vyčistili přes 30 procent Vojenského újezdu Brdy od nevybuchlých granátů a nábojů. Očistu mají od podzimu 2012 na starost vojáci z jihočeské Bechyně. Musejí najít a zlikvidovat desetitisíce kusů munice, která se v prostoru nashromáždila minimálně za posledních 90 let. V lednu příštího roku totiž stát pustí do dosud uzavřeného prostoru turisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota

„Provádíme pyrotechnický průzkum za pomoci detektoru kovu. Jedná se o průzkum do hloubky 50 centimetrů. Když dojde ke zjištění nějaké anomálie, detektor vydá signál a pyrotechnik prověří odkrytím zeminy, zda se jedná o munici, nebo jiný kovový předmět,“ popisuje vedoucí čety pyrotechniků Milan Holub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pyrotechnici už vyčistili třetinu Vojenského újezdu Brdy. O jejich práci se zajímala reportérka Alena Rokosová

Pokud nejde třeba o plechovou konzervu, ale skutečně o munici, přivolají vojáci pyrotechnika vojenské policie.

Nebezpečnou minuci zneškodní hned na místě v trhací jámě, v opačném případě ji převezou na skládku, kde ji každý den likvidují. Vojáci provádí hloubkový průzkum dopadových ploch, při kterém nacházejí většinu munice, a pak povrchový sběr.

„Za pomoci rojnice postupuje lajna lidí a prověřuje opticky okolí, jestli se nenachází nějaká munice zapíchnutá částečně v zemi nebo ve stromech,“ vysvětluje Milan Holub.

Očistu provádí denně 30 až 90 lidí. Nejvíc práce mají od března do chvíle, kdy napadne sníh. Za více než dva roky našli přes šest a půl tisíce kusů munice, ať už různých částí, nebo velkých kusů.

Hotovo mý být do konce roku 2017

Patnáctý ženijní pluk má jasný úkol: každý rok vyčistit čtvrtinu území. „Zatím nám to statisticky vychází, protože za loňský rok 2014 se opravdu asanovalo víc než 30 procent z 12 160 hektarů ,“ říká velitel pluku Robert Bielený.

Do konce letošního roku by měli ženisté stihnout vyčistit 57 procent prostoru, pak se mají Brdy, už jako chráněná krajinná oblast, otevřít turistům. Jejich očista ale bude pokračovat a hotová by měla být do konce roku 2017.

Vojenský újezd Brdy | Foto: Český rozhlas

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme