Queer festival Mezipatra nabídne i kontroverzní snímek Život Adele
Zítra začne 14. ročník queer festivalu Mezipatra. Ten nabídne několik desítek filmů s motivem homosexuality a jiných menšinových identit či životních stylů. Letošní program nese název Pravdivé lži. Organizátoři v něm představí filmy, ve kterých si režiséři pohrávají s pravdivými událostmi nebo imaginárními světy daných postav.
„Díváme se na filmy, které jsou natočené podle pravdivých událostí, nebo si naopak hrají s realitou, zobrazují postavy, které utíkají do svých imaginárních snů,“ říká ředitel festivalu Aleš Rumpel.
Program organizátoři zahájí ve čtvrtek v osm hodin večer v kině Lucerna. Divákům vůbec poprvé promítnou britský snímek Autobiografie jednoho lháře.
„To je animovaný muzikálový životopis Grahama Chapmana, zesnulého člena Monty Python, který namluvil svůj životopis před tím, než zemřel, a ostatní členové domluvili ostatní role. A asi 12 animačních studií v Londýně tu autobiografii zanimovalo,“ popisuje Rumpel.
O den později na stejném místě diváci uvidí premiéru francouzského snímku Život Adele.
„Je to tříhodinový krásný film o první fatální lásce, krásně vyprávěný velmi sofistikovanou filmovou řečí. Ten film je v podstatě banální, je to příběh, který známe všichni ze svého života, možná proto má takovou sílu,“ míní Rumpel.
Film letos získal Zlatou Palmu na festivale v Cannes. Vyvolal ale také vlnu diskuzí a debat nad způsobem, jakým režisér zobrazil sexuální život dvou mladých dívek.
„Ten film má velmi otevřené sexuální scény a debata se točí kolem toho, jestli muž je oprávněn takto nakládat se ženskou, potažmo lesbickou sexualitou. Film je teď uváděn internacionálně, debata cestuje s ním, ale myslím, že není úplně relevantní,“ říká Rumpál.
Týdenní festival přiblíží i životy kněžích, dospívajících teenagerů a registrovaných párů. Součástí programu budou hudební koncerty, večírky a veřejné diskuze.
Festival Mezipatra patří mezi deset největších festivalů v České republice. S queer tématikou si na pomyslném žebříčku drží první místo.
„Queer znamená, že sledujeme filmy, které jsou o různých identitách, genderových expresích… Samozřejmě to téma gayů a leseb je nejpřítomnější, ale festival není jen o nich a rozhodně na něj nechodí jen gayové a lesby,“ dodává Aleš Rumpel.