Řada amnestovaných se ocitla na ulici, přežívají v charitních centrech

Před branami organizací, které se starají o lidi bez domova, v těchto dnech stojí hloučky lidí, kteří se pro nedostatek míst nemohou dostat dovnitř. Důvodem je velký příliv nových klientů. Jsou jimi amnestovaní, kteří po návratu z vězení zůstali bez prostředků na ulici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel ubytovny čte Horníka

Obyvatel ubytovny čte Horníka | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

„Já už jsem spal a ve dvě ráno za mnou přišel policajt a říká mi: ‚vstávejte, sbalte si kulu a odcházíte domů‘.Všechno moc narychlo, nemám se kam vrátit, nemám peníze, nemám nic, rodina mně vypustila. Co se dá dělat, no.“

Tak líčí svou situaci dvaadvacetiletý Lukáš z Brna, který včera trávil den na denním centru Armády spásy. Dnes doufá, že dostane první sociální dávku a bude se moci pustit do hledání práce a bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech amnestovaných natáčela v Brně Zuzana Kopuletá

Jak potvrzuje vedoucí noclehárny a denního centra Eliška Lukšová, takových klientů, jako je Lukáš, tam teď mají hodně:

„Samozřejmě přicházejí noví klienti z výkonu trestu. Řešíme s nimi jejich sociální situaci, obvykle hlavně aby se zaregistrovali na úřad práce, aby zažádali o dávky, protože nemají vůbec nic a nemají se úplně kam vrátit. Řešíme lékaře, a třeba i doklady, které nemají vyřešené.“

Podobně zvýšený zájem o služby hlásí i oblastní charita Brno. Tam největší přiliv amnestovaných ve svých centrech zaznamenali o víkendu, kdy nefungovaly úřady. Část amnestovaných ale zůstává dál. Například Radek Mišo, kterého propuštění doslova zaskočilo.

„Vzhledem k tomu, že jsem měl být propuštěn 28. ledna, tak jsem všechno situoval na toto datum. Měl jsem zařízenou ubytovnu, měl jsem tak nějak už sehnanou i brigádu. Jenomže člověk přijede do Brna a najednou zjistí, že nemá nic. Když už pan prezident vyhlásil tu slavnou amnestii, tak mohl taky posílit státní orgány, které s tím mají, co do činění,“ stýská si Mišo.

„Nemám bydlení, nemám žádný finanční obnos, kterým bych teď disponoval. A protože jsem už dříve charitu navštívil, když jsem kdysi skončil na ulici a sbíral železný sběr, vím, že tady je možnost se alespoň zkulturnit, vykoupat se, oholit se. Rozhodl jsem se proto na charitu opět obrátit. Člověk tady dostane i něco k jídlu. Čekám na zítřek, kdy mi má být vyplacena sociální dávka. Potom bych to viděl na nějakou lacinější ubytovnu a najít si práci, brigádu,“ uvádí Mišo.

Sociální pracovníci charitních zařízení se shodují, že zájem amnestovaných o jejich služby začne postupně zase opadat. Kdy, to záleží na úřadech, jak rychle s nimi stihnou vyřídit všechny náležitosti, které jim umožní dostat sociální dávky a začít normálně fungovat.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme