Řada lidí se v Jihomoravském kraji pokoušela volit mimo svůj okrsek bez voličského průkazu

Prezidentské volby zaznamenaly značně vysokou, i když zřejmě nikoli rekordní účast. Ta přitom mohla být ještě o něco vyšší. Řada občanů se ale pokoušela volit mimo svůj okrsek i bez volebního průkazu v domnění, že při jednomandátových volbách je to možné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Větší počet takových žadatelů než jindy zaznamenaly i komise v Jihomoravském kraji.

„Například v nemocnici se stal případ, kdy volič neměl ani vyřízený voličský průkaz, ani nebyl zapsán ve zvláštním seznamu voličů, přesto chtěl volit - to mu samozřejmě okrsková volební komise nemohla dovolit,“ potvrzuje Eva Sychrová z Krajského úřadu a pokračuje:

„Nebo jsme dostali hlášení, že se dožadovali volby dva občané Slovenské republiky. To samozřejmě taky není možné, protože voličem ve volbě prezidenta je pouze státní občan České republiky.“

Policie nezaznamenala během 1. kola prezidentských voleb žádné incidenty a narušení pořádku.

Podívejte se v apliakci, jak volby dopadly přímo u vás

Číst článek

Na bezproblémový průběh prezidentských voleb dohlížely také desítky policistů. Oba volební dny se obešly bez problémŮ.

„Policisté na jižní Moravě v souvislosti s konáním prvního kola volby prezidenta republiky nemuseli řešit žádné narušení veřejného pořádku nebo ohrožení řádného průběhu volby,“ konstatuje policejní mluvčí Petra Vedrová.

„V jihomoravských volebních místnostech ani v jejich okolí nedošlo k žádným incidentům. Policisté se pohybovali v okolí místností okrskových volebních komisí a s členy komisí byli v kontaktu, zasahovat však nemuseli,“ dodala policejní mluvčí.

Ivan Holas, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme