Řada obcí na Brněnsku vítá církevní restituce, vypořádání jim umožní dokončit několik projektů

Církve a řády budou v Jihomoravském kraji požadovat přes deset tisíc hektarů polí, lesů a luk. Uvedl to Státní pozemkový úřad s tím, že další požadavky ještě do konce roku mohou přijít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benediktinský klášter v Rajhradě | Foto: Adriana Krobová

Například v Rajhradu v okrese Brno-venkov ale už teď s tamním řádem benediktinů plánují společné projekty. Například se chystají stavět parkoviště v těsné blízkosti klášterního areálu, informoval nezávislý místostarosta Roman Svora.

„Dalším plánovaným společným projektem s řádem benediktinů je i vybudování úseku cyklostezky Brno-Vídeň i naučné stezky, na kterou mnozí pěší i cyklisté stále čekají. Pokud dojde k vypořádání, může tedy dojít k jednotlivým záměrům,“ doplnil Svora.

Vyřešení církevních restitucí tak podle některých obcí pomůže jejich rozvoji. Například Předklášteří v okrese Brno-venkov kvůli čekání na církevní restituce nemohlo v některých lokalitách už od 90. let stavět.

„Máme je na katastru zapsané, ale nemohli jsme s nimi manipulovat. Původně kdysi patřily církvi. A podle zákona se tyto pozemky nevrací. Nevědělo se, jak ten zákon dopadne nebo jaké bude mít znění. Takže proto jsme s nimi nemohli manipulovat, prodávat, dělit stavět na nich, nic,“ vysvětlil nezávislý starosta Antonín Nahodil.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme