Rada Středočeského kraje jedná poprvé bez Ratha, prověří i podezřelé smlouvy

Poprvé bez obviněného bývalého hejtmana Davida Ratha se schází Rada Středočeského kraje. Kraj teď vede pověřená hejtmanka Zuzana Moravčíková. Ratha nahradila poté, co na svou funkci rezignoval po zatčení pro podezření z korupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstkyně hejtmana Davida Ratha Zuzana Moravčíková dočasně řídí Středočeský kraj | Zdroj: ČTK

Rada by měla podle Moravčíkové mimo jiné určit termín jednání krajského zastupitelstva, které bude volit Rathova nástupce.

„Máme předběžně stanoven termín 11. června, ale to musí samozřejmě schválit rada. To je to první, co mě čeká – prověřit čerpání, uzavírání smluv z regionálního operačního programu, prověřit vyhlašování veřejných zakázek,“ uvedla pověřená hejtmanka.

Radní by také měli hlasovat, jestli přijmou politickou odpovědnost a rezignují na funkce, nebo zda v nich setrvají. Rada kraje je jednobarevná, sedí v ní jen sociální demokraté. Radní přesto jednotní nejsou – zatímco pověřená hejtmanka Moravčíková by radu neobměňovala, krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera má opačný názor. Náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek řekl, že by bylo férové, aby členové rady své funkce nabídli.

K odchodu krajské vedení kromě opozice vyzval i šéf středočeské ČSSD a Rathův blízký spolupracovník Richard Dolejš. Převzetí politické odpovědnosti od radních očekává i Ústřední výkonný výbor ČSSD.

Středočeský kraj také nejspíš zruší všechna probíhající výběrová řízení s dopravci. Robin Povšík, náměstek středočeského hejtmana pro dopravu, upozornil v Radiožurnálu, že za úřadování hejtmana Davida Ratha se výběrová řízení zadávala netransparentně.

„Já jsem doporučil radě kraje, aby schválila záměr na zrušení stávajících výběrových řízení. A zároveň abychom vzali zpět výpovědi, které jsme udělili a abychom v řádu několika dnů připravili takové dokumenty a dohodli se s dopravci, abychom nastavili ekonomické vztahy mezi Středočeským krajem jakožto objednatelem a dopravci do nějakého normálu,“ řekl náměstek pro dopravu.

Poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha zadrželi policisté krátce poté, co převzal sedmimilionový úplatek. Kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji policie stíhá i dalších sedm lidí. Všichni obvinění jsou ve vazbě.

ČRo 1 - Radiožurnál, Libor Procházka, Zbyněk Zykmund, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme