Řada zastupitelů Moravskoslezského kraje kritizuje audit nemocnic

Sociálnědemokratický hejtman Moravskoslezského kraje čelí ostré kritice svých spolustraníků kvůli auditu nemocnic. Zastupitelé o tom dnes bouřlivě jednali tři hodiny za zavřenými dveřmi. Mnozí z nich odmítají navrhované přesuny pacientů mezi odděleními i vznik akciové společnosti, která by všechny nemocnice centralizovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD).

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). | Foto: Tomáš Adamec

Do velkého sálu v budově hejtmanství přicházejí volení zástupci občanů. Budou řešit zásadní proměnu nemocnic. Veřejnost ani média veřejné služby ale dovnitř nesmějí.

„Protože na tomto jednání proběhnou informace, které jsou, řekněme, osobními daty nemocnic, které jsou skutečně určeny jenom pro zastupitele, aby si mohli udělat obrázek o hospodaření nemocnic, o rezervách, které v těchto nemocnicích jsou,“ vysvětluje hejtman Jaroslav Palas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Čánové z jednání Moravskoslezského kraje o zdravotnictví ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Zastupitelé totiž nemají klasické jednání, ale takzvaný odborný seminář. Opozičního zastupitele za ODS Jiřího Veverku zavřené dveře před novináři udivily.

„To mě překvapuje, o tom nevím. Na zastupitelstvo veřejnost může, a tak si myslím, že na odborný seminář by taky mohla. To jsou informace, které se dotýkají každého, nemocnic, zdravotnictví,“ domnívá se Jiří Veverka.

Emoce přes zavřené dveře

I přes zavřené dveře na chodby občas pronikly zvýšené hlasy a emoce ze sálu. Po třech hodinách se dveře otevírají. Šéfka zdravotního výboru, sociální demokratka Alena Krušinová, přiznává, že v diskusích šla proti stranickému kolegovi, hejtmanovi Palasovi. Audit má podle ní řadu chyb.

„Každý zdravotník pochopí, že nemůžu pacienty z kožního oddělení přesunout na internu. Nemůžu dát pacienty z plicního na infekci. Je třeba, aby nedošlo k odborným chybám, které to pak mohou narušit,“ vysvětluje Alena Krušinová.

Další sociální demokrat Karel Sibinský se přidává. Vznik akciové společnosti, která by pohltila nemocnice, odmítá.

„Každá akciová společnost, která nemá peníze, každý holding řeší situaci hledáním strategického partnera, a to je první krok k určité formě privatizace, protože prodat devět nemocnic je samozřejmě složitější než prodat podíl v nějakém holdingu nebo v akciovce. Byl bych hrozně rád, kdyby se kraj těchto řešení vyvaroval,“ říká Karel Sibinský.

Reakce na kritiku

Na kritiku zastupitelů reagoval hejtman Jaroslav Palas takto:

„My jsme počítali s tím, že jedna z možných variant je akciová společnost, sloučení do akciové společnosti, kam kraj nevloží majetek těch našich nemocnic. Druhá varianta je jedna příspěvková organizace, kde je ta výhoda, že nebozí případný bankrot těchto nemocnic při předlužení a kam může zřizovatel nalít ze svého rozpočtu finanční prostředky na úhradu ztráty,“ vysvětluje Jaroslav Palas.

Jednání sledoval i sociálnědemokratický senátor Radek Sušil. Podle něj audit počítá se zrušením desítek lůžek akutní péče. Ověřit kolik lůžek akutní péče najatá firma navrhuje zrušit, není jednoduché. Audit novináři k dispozici nemají a náměstek hejtmana Karel Konečný nic prozradit nechce.

„Když dnes řeknu určité číslo, pak s ním bude někdo pracovat a nemuselo by být úplně objektivní,“ říká Karel Konečný.

Hejtman chce o plánovaných změnách jednat už počátkem března se zdravotními pojišťovnami.

Andrea Brtníková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme