Radiožurnál vysílá z vánočních trhů na Náměstí Jiřího z Poděbrad

Radiožurnál dnes od 11 hodin vysílá z improvizovaného studia – speciálního stanu postaveného na pražském Náměstí Jiřího z Poděbrad. Koná se zde pravý vánoční a farmářský trh v duchu staročeských tradic. Moderátor Václav Žmolík zde představuje řadu hostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Žmolík | Foto: Karel Šanda

Etnoložka Jiřina Langhammerová například hovořila o vánočních zvycích a adventu v Čechách. Vysvětlila, že katolická víra zavedla spíše pokorné a střízlivé prožívání adventu, protestantská naopak vyžaduje veselí a světelnou zdobnost.

V Čechách se obě tradice spojují – důsledkem té první jsou různé charitativní akce v adventním čase, druhá zase vyžaduje svítící vánoční strom a vyzdobené ulice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Etnoložka Jiřina Langrammerová zmiňuje v improvizovaném studiu Radiožurnálu adventní zvyky

Odpoledním hostem studia jsou například farář římsko-katolického kostela sv. Antonína v Praze-Holešovicích Pavel Semela nebo organizátor farmářských trhů Jiří Sedláček.

Prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský poradí, jak správně připravit svařené víno, a pekař Petr Pištec z Kolína zase připomene, jak moc se pekařům změní před vánočními svátky sortiment.

Tradičním řemeslným sortimentem vánočních trhů je i ručně foukané sklo. Sklář Michal Manhart z jedné menší novoborské sklárny přibližuje jeho výrobu. Sklárna se zaměřuje na vinné skleničky včetně broušených a vánoční ozdoby, sklenice pro ni navrhují přední čeští výtvarníci.

K charitativnímu rozměru trhů přispívá i stánek občanského sdružení Cesta domů, které poskytuje sociální služby nevyléčitelně nemocným lidem a jejich blízkým a nabízí domácí a hospicovou péči.

Návštěvníci trhů můžou nákupem nabízených dárků na tuto péči přispět. Hostem Radižurnálu bude Ondřej Krása, který má ve sdružení na starosti podpůrné projekty.

O hudební složku trhů se ve 14 hodin postará soubor Gospel Time, jehož umělecká vedoucí a zpěvačka také zavítala do improvizovaného rozhlasového studia.

Václav Žmolík, Martin Mašek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme