Radní Moravskoslezského kraje schválili peníze pro oběti výbuchu ve Frenštátě

Moravskoslezský kraj přispěje obětem tragédie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Při výbuchu panelového domu tam zahynulo šest lidí a dalších jedenáct se zranilo. Krajští radní rozhodli o vyčlenění víc než milionu korun pro ty, kteří tragédii přežili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci začali rozebírat explozí zničený dům ve Frenštátě pod Radhoštěm | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) návrh na pomoc lidem z Frenštátu padl hned po tragédii a dnes šlo o pouhou formalitu.

Některé rodiny před víc než týdnem přišly nejen o své nejbližší, ale také o střechu nad hlavou a všechny osobní věci. Neobejdou se tak bez podpory okolí.

Ve Frenštátě se už sešly tuny materiální pomoci a peníze přibývají na speciálním účtu. Aktuálně je tam kolem 13,5 milionu korun.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100.

Tyto prostředky jsou určené primárně na nové bydlení a rodiny je dostanou až poté, co skončí vyšetřování.

Padesát tisíc korun každému, kdo tragédii přežil, už rozdělila frenštátská radnice. Teď navíc dostanou obyvatelé zničeného domu i 85 tisíc korun od kraje. Jde o peníze z rezervního fondu, které nepůjdou na speciální konto, ale lidé je dostanou přímo.

Kraj odmění zasahující hasiče, záchranáře a policistu

Kraj přislíbil také finanční příspěvek na demolici, která začala v pondělí. Zároveň chce ocenit tři hasiče, zdravotníka a policistu, kteří na místě zasahovali. Kromě pamětní medaile a čestného uznání dostanou odměnu 10 tisíc korun.

Dům s šesti byty explodoval v neděli 17. února. Podle nejpravděpodobnější verze policie problémový nájemník přízemního bytu Antonín Blažek napustil prostory domu plynem a poté založil požár. Zřejmě se tak mstil za to, že kvůli dluhům o byt přišel.

Při výbuchu zemřel on a dalších pět obyvatel domu. Mezi oběťmi jsou tři děti ve věku od tří do jedenácti let. Dalších 11 lidí utrpělo zranění, tři z nich stále zůstávají v ostravské fakultní nemocnici.

Martin Hromádka, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme