Radní v Hřensku řeší, jaký vliv budou mít neplatné volby na rozhodnutí zastupitelstva

Ústecký krajský soud rozhodl, že loňské volby v Hřensku na severu Čech jsou neplatné a zastupitelstvo řeší, jestli všechno, co od voleb schválilo, platí, nebo ne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Hřenska Josef Černý (vpravo) a vedoucí hospodářské činnosti obce Robert Drnovec u Krajského soudu v Ústí nad Labem

Starosta Hřenska Josef Černý (vpravo) a vedoucí hospodářské činnosti obce Robert Drnovec u Krajského soudu v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

Starosta Josef Černý si myslí, že rozhodnutí hřenských zastupitelů po loňských volbách by měla být neplatná. Podle něj je to ale otázka právního výkladu:

„Ani v zákoně se o tom nemluví, ani není žádný precedens a rozhodnutí přijatá jsou ve většině případů nevratná – například dotace na odstraňování povodňových škod. Šlo o celkovou částku zhruba 20 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hřensku natáčel redaktor ČRo Josef Suk

Hřenští zastupitelé naštěstí neprodali žádný pozemek, na kterém by se nový vlastník pustil do stavby rodinného domu. Jsou ale i jiná rozhodnutí, která nejdou vzít zpět - například 7milionový bankovní úvěr. Peníze obec investovala do nákupu automobilu pro místní hasiče.

Neplatné smlouvy by měly být odsouhlaseny znovu novým, řádně zvoleným zastupitelstvem. Skutečně vážný problém by nastal teprve tehdy, pokud by nová politická reprezentace obce smlouvy znovu neodsouhlasila.

Škodu, která tím bankám nebo jiným třetím stranám vznikne, by pak hradil stát. Vychází se přitom z toho, že krajský soud pochybil, když volby v Hřensku ponechal v platnosti, a stát za tyto chyby soudů nese plnou odpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důsledcích zrušených voleb natáčel také redaktor Martin Drtina

„Když jsme se dozvěděli, že do obce Hřensko, do bývalých nevěstinců, opozice přihlašuje občany, lidi chodili za mnou a říkali, že by šli volit lidi, kteří mají s Hřenskem něco společného, ale že se nemají kam přihlásit, tak já jsem pouze umožnil, aby se přihlásili na můj objekt,“ říká místostarosta Jan Havel.

Podle Ivany Stárkové, která figurovala na hřenské kandidátce ODS, je dobře, že jsou volby neplatné:

„My to vítáme jako vítězství demokracie, protože dlouhá léta se tady praktikovalo to, že vždycky, když měly být volby, tak se tady někdo přihlásil a volil tak, jak mu bylo poručeno. Tentokrát jsme se proti tomu ozvali a jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo. Bude to místní lidi motivovat k tomu, aby k volbám šli.“

Občané váhají, zda půjdou znovu volit: „Já ještě nevím, podle mě je to šaškárna, taky se může stát, že budeme volit třikrát čtyřikrát do roka jako někde v Krupce a koho by to bavilo. Já půjdu znovu k volbám, ale nejdříve musím vědět, jestli ti přihlášení, kvůli kterým soud rozhodl, že volby byly neplatné, mohou také jít volit.“

Manželství jsou platná

Manželství uzavřená za poslední více než půlrok v každém případě platí. Jednak proto, že v Hřensku oddával pouze starosta Josef Černý, který navíc obhájil svůj dřívější mandát. Ale i kdyby tomu tak nebylo a snoubenci si ano řekli před nově zvoleným zastupitelem, sňatek by i tak platil.

„My k tomu máme takový výklad, že prohlášení voleb za neplatné, podle názoru ministerstva vnitra, nemá dopad na platnost manželství uzavřeným před členem zastupitelstva. Protože zákon o rodině, který tuto otázku ošetřuje, přesně nestanovuje, že by v tomto případě manželství nevzniklo,“ potvrzuje za ministerstvo vnitra Vladimír Řepka.

Ze zákona o rodině při dřívější novelizaci vypadlo ustanovení, které neplatnost sňatku automaticky spojovalo s jakýmkoli nedostatkem.

Termín opakovaných voleb, do 30 dnů od rozhodnutí soudu, vyhlásí ministr vnitra.

Josef Suk, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme