Radnice na Rokycansku nechaly ozvučit svůj web. Zvláštní aplikace slouží zrakově postiženým

Nevidomí a slabozrací mají v dnešní době k dispozici celou řadu speciálních pomůcek. Nabídka je veliká a s dobou například před dvaceti lety se to vůbec nedá srovnat. Nyní ji ještě o něco rozšířilo město Radnice na Rokycansku, které nechalo ozvučit své internetové stránky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stačí kliknout na ikonku "Přečíst nahlas" a aplikace přetlumočí obsah webu. | Foto: Repo Nová média

„V rámci webových stránek nainstalujeme program, takzvaný ‚kecálek‘. Je to program, který těm, kteří mají slabší zrak nebo se bojí číst něco na našich stránkách, to přetlumočí,“ vysvětluje starosta Radnic Jan Altman.

Aby se aplikace spustila, stačí kliknout na její ikonku. Používat ji mohou nejen nevidomí a slabozrací, ale také senioři, kteří už vidí hůř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o zajímavé aplikaci, kterou na své webové stránky nechalo instalovat město Radnice, zjišťovala redaktorka ČRo Monika Zettlová.

„Napadlo nás to čirou náhodou, jelikož chceme v Radnicích trošku pomoci, aby lidé věděli, co se v Radnicích děje. A jelikož jsme zjistili, že nejsou takoví, že by si chtěli všechno číst, proto jsme přišli k tomu, že bychom jim to mohli tlumočit,“ dodává Altman.

Podle Hany Cmarové, vedoucí střediska plzeňského Tyfloservisu, které se věnuje nevidomým a slabozrakým, není obvyklé, aby města v Plzeňském kraji používala podobné ozvučení webových stránek.

„Na stránkách měst se setkáváme zatím jenom s tím, že se dá třeba vypnout grafika nebo se dá zvětšit písmo. A pokud ty stránky nejsou ozvučené, tak nevidomý potřebuje speciální počítač,“ upozorňuje Cmarová.

V Radnicích jdou ale ještě dál. Ve městě mají dva domy s pečovatelskou službou, kde žije zhruba 60 klientů. A tak město plánuje, že by do společenských místností umístilo obrazovky, na kterých by si klienti, ale i ostatní obyvatelé města, mohli informace přehrát.

„Jelikož máme software, ten máme nakoupený komplet pro město, myslím, že v rámci licence by nebyl problém. Tady se jedná ryze o hardware, to jsou ty monitory,“ upřesňuje starosta.

Dva nebo tři monitory by podle jeho slov přišlo město na 80 nebo 90 tisíc. Radnice proto zažádaly o grant. Pokud ho dostanou, domy s pečovatelskou službou získají zařízení ještě letos. Jinak si budou muset počkat na příští rok.

Podle Cmarové jsou podobné aplikace pro lidi s vadou nebo poškozením zraku velmi důležité. Náklady na ozvučení webových stránek přitom nejsou vysoké, ozvučení těch Radnických přišlo na zhruba devět tisíc korun.

Monika Červená, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme