Radnice Prahy 1 chce v centru zakázat jízdu na segwayích. Kvůli chodcům

Segway - dvě souběžně umístěná kola spojená plošinou, na které se stojí, a tyč s řidítky. V centru Prahy i v dalších větších městech se na těchto strojích prohánějí skupinky většinou turistů, ale třeba také městští strážníci. Radnice Prahy 1 chce ale v centru jízdu na tomto vozítku zakázat - kvůli ochraně chodců. Provozovatelé půjčoven segwayů ale tvrdí, že není důvod omezovat nabídku pro turisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Segway | Foto: Wikimedia Commons

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 ve večerních Ozvěnách dne uvedl, že radnice dostala na segwaye už desítky stížností od občanů. Podotkl také, že má s turisty na dvoukolových vozítkách i vlastní zkušenosti, protože v centru bydlí a pracuje.

„Segway není chodec. Segway je zařízení, které je poměrně těžké a ve zhuštěném prostoru centra města - a centrum města je opravdu zhuštěné, je to veřejný prostor a chodník je od slova choditi, chůze – se na tom dost často prohánějí turisté chovající se občas jako banda orangutanů, která jde za potravou,“ popsal ve zkratce podněty občanů.

Dodal také, že městská policie je dost často vyzývána, aby zakročila, ale nemůže nic dělat, protože ministerstvo dopravy stanovilo, že segway je chodec a na chodník může. S tím se radnice nemůže smířit, protože podle Lomeckého bude stížností od pěších přibývat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne diskutovali starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 a předseda Asociace Segway Česká republika Milan Kudrys

Předseda Asociace Segway České republiky Milan Kudrys ale argumentuje, že při provozu segwayů nedochází ke kolizím s chodci ani ke zraněním samotných uživatelů segwayů. Ti jsou důkladně proškoleni, mají ochranné pomůcky a jedou po předem dané trase. Na provoz segwayů navíc mají poskytovatelé přísná pravidla.

„Jezdit na segwayích uprostřed Prahy není žádný med. Praha má sice krásnou, leč velmi problematickou dlažbu, proto všichni provozovatelé vždycky a zásadně vyjíždějí mimo nejexponovanější centrum,“ upozornil ve večerních Ozvěnách dne.

Starosta Prahy 1 ale tvrdí, že tato městská část je právě tím nejvytíženějším centrem. Podle něj má Praha 1 70 procent prostoru, kde už není místo a segwaye tam nepatří. Uvažuje tak o regulaci například pomocí vyhlášky, která by stanovila, kam segwaye můžou a kam už ne.

Zástupce "segwayářů" Kudrys si ale myslí, že pokud bude pohyb turistů na segwayích v centru omezen, bude to znamenat problém pro ekonomiku. „Je to omezení nabídky pro turisty a je důležité, abychom je udrželi ve městě více, než jeden den, což je zhruba průměrná doba strávená turisty v Praze. Nejde jen o hloupý byznys, jde o nový koncept, nové vnímání pohybu ve městě, což je vnímáno i na úrovni Evropské unie,“ zdůraznil.

Nejednotná Evropa

Na provoz segwayů ve světě není jednoznačný názor. Je povolen v řadě amerických států, v Portugalsku, ve Švédsku a v některých městech v Německu. Naopak v Británii v lednu 2011 soud rozhodl, že segway je motorové vozidlo a nesmí se používat na chodníku. Kudrys si myslí, že by se postoj k segwayům měl na úrovni Evropy sjednotit. Své tvrzení podporuje i tím, že segwaye využívá i pražská městská policie.

České ministerstvo dopravy dlouhodobě zastává názor, že segway není motorovým, ani nemotorovým vozidlem a uživatel tohoto zařízení je považován za chodce. Při provozu na komunikacích se tedy na uživatele segwayů vztahují práva a povinnosti chodců.

To však platí pouze v případě, že je segway užíván v módu chůze. Při užití v jiných režimech, které dovolují vyvinout výrazně vyšší rychlost, než je rychlost chůze, není možné uživatele segwayů považovat za chodce.

Zároveň ale platí, že segway není možné používat k provozu na pozemních komunikacích mimo režim chůze, protože není pro takový provoz schválen. Co se týče legislativy v této oblasti, resort žádnou změnu právní úpravy nechystá.

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme