Radnice v Jirkově zjišťuje, zda mají rodiče zájem o dětské skupiny pro předškoláky

Radnice v Jirkově na Chomutovsku prostřednictvím dotazníku zjišťuje zájem rodičů o zřízení takzvané dětské skupiny. Tato služba nabízí péči o předškolní a velmi malé děti, čímž usnadňuje rodičům dřívější nástup do práce. Anketu radnice vyhodnotí po 20. březnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětské hřiště (ilustr. obr.)

Dětské hřiště (ilustr. obr.) | Foto: ČEZ

Dostat v Jirkově dítě do školky nebo do jeslí je problém. To potvrzuje i matka malé dcery Božena Pomahačová z Jirkova.

„Jestli chodí maminka do práce nebo nechodí, tak prostě žádný ohledy. Já nastupuju od pátku od prvního do práce, a nemám ji kam dát. A ve školce mi řekli, že se mám spoléhat na babičky. Takže je to docela síla,“ popisuje Pomahačová.

Velké firmy i města mohou od ledna tohoto roku zřizovat takzvané ‚dětské skupiny‘. Jde o zařízení pro děti od šesti měsíců po předškolní věk. Radnice v Jirkově teď zjišťuje případný zájem rodičů o tuto službu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Jan Beneš

„Myslím si, že je to dobrý nápad, protože spousta maminek na mateřské dovolené pracuje nebo si přivydělává. Ten, kdo nemá babičky, pak má smůlu a hledá pomoc různě,“ říká k nápadu na případné založení dětské skupiny Lucie Podhorská, učitelka angličtiny v jedné z jirkovských mateřských škol.

I ona potvrzuje, že situace v Jirkově s kapacitou mateřských škol nebo jeslí dobrá není. Alespoň podle názorů, které slýchá od rodičů.

„Slyšela jsem spoustu názorů, že rodiče nemohli umístit dítě do školky, museli ho vodit například do Vysoké Pece nebo do vesnic, které jsou vzdálené, a pro ty maminky, které nemají auto, to pak není možné a mají problém s nástupem do práce,“ podotýká Podhorská.

Mluvčí Jirkova Eva Dušková podotkla, že dětská skupina je alternativa při péči a hlídání dětí předškolního věku. „Může zahrnovat i děti od půl roku věku, ale nesupluje předškolní vzdělávání, jako to dělají mateřské školy a jesle,“ konstatuje Dušková.

Pokud by probíhající anketa prokázala zájem rodičů o zřízení dětské skupiny, k jejímu založení by radnice potřebovala oslovit ještě další firmy, které by se na jejím založení spolupodílely.

„Především bychom oslovili větší firmy na území města Jirkova, které zaměstnávají minimálně 20 lidí. A pak bychom se s nimi spojili. Protože dětskou skupinu může zřídit žadatel a další tři partneři. Takže je to záležitost pro město Jirkov, jeho příspěvkové organizace, případně pro další firmy, které tady působí,“ vysvětluje Eva Dušková.

Využívat dětskou skupinu by pak mohli rodiče, kteří jsou buď zaměstnáni u radnice a jejích příspěvkových organizací, nebo u firem, které ji spoluzaloží.

Jestli rodiče projeví zájem o dětskou skupinu, bude jasné až po 20. březnu, kdy radnice anketu, která probíhá na veřejných místech ve městě, vyhodnotí. V každém případě chce vedení města vést debatu s mateřskými školami o prodloužení jejich provozní doby.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme