Radnice v Kopytově hasičům odvezla vybavení proti povodním. Kvůli sporům

Holé ruce v prázdné zbrojnici. To jediné zůstalo dobrovolným hasičům z bohumínské části Kopytov. Radnice jim odvezla všechny stroje, které potřebují při povodních. Osada přitom leží na soutoku Odry a Olše, kde se voda vylévá z břehů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo hasičů v Kopytově je ověnčeno transparentem zaměřeným proti radnici | Foto: Andrea Čánová

Za celou šlamastykou jsou dlouhodobé spory mezi hasiči z Kopytova a radnicí. Vyústily v malou válku, ve které místo ran pěstí padají ostrá slova, rozvinují se protestní transparenty a vzduchem létají trestní oznámení. Lidé, kteří mají záplavy ještě čerstvě v paměti, mají strach, že obětí tohoto válečného tažení budou právě oni.

„Vůči Kopytovu je to nespravedlivé,“ říká razantně 58letá invalidní důchodkyně, která žije v domku hned u řeky. „Kdyby sem přišla velká voda, tak se pomoci nedočkáme. Kopytovští hasiči nám vždy pomohli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli sporům s radnicí nemají v Kopytově vlastní hasiče

Sama povodně zažila, a na místní hasiče proto nedá dopustit. „Loni se přišli zeptat, jestli máme léky, a donesli nám chleba,“ vzpomíná.

V hasičárně zůstalo už jen čerpadlo

Zvuk zvonů z kapličky dotváří idylku v centru Kopytova. Náměstí Svatého Floriána, patrona hasičů, je zapsáno v knize rekordů jako nejmenší v České republice. Další raritou Kopytova je hasičárna bez zásahové techniky.

„Hasičárna je prázdná. V garáži je jediné čerpadlo, které je ve vlastnictví sdružení hasičů. Nemáme hadice ani výstroj. Nemáme vozidla. Nemáme vlastně vůbec nic,“ říká v prázdné hasičárně hasič František Mlynkec.

Hasič František Mlynkec v prázdné zbrojnici | Foto: Andrea Čánová

„Mám z toho hrozný pocit. Pomáhali jsme při povodních, naše jednotka byla potřebná. Kopytov se nachází na soutoku dvou řek, Odry a Olše, takže povodně jsou tu časté. Hasiči bez vybavení samozřejmě pomáhat nemohou. Kdyby přišla živelní pohroma, můžeme se do pomoci zapojit maximálně holýma rukama,“ shrnuje.

Kopytov ohrožen nebude, je přesvědčen starosta

Dobrovolní hasiči z Kopytova dostávali peníze z městské kasy. Radnice jim sebrala hadice, helmy a čerpadla hned poté, co rozhodla o zrušení výjezdní jednotky. Na tom, proč vše dospělo k tomuto konci, se znesvářené strany neshodnou.

Mezi Kopytovem a městským úřadem létají trestní oznámení, obvinění z podvodů a další nařčení. Hasiči dokonce vyvěsili protestní transparent na zbrojnici , ze které je možná město vystěhuje.

Lidé v Kopytově řeší jediné – kdo jim pomůže při povodních. Starosta Bohumína Petr Vícha ujišťuje, že to zvládnou jiní hasiči. „Nikdo nemusí mít obavy, že by kvůli zrušení výjezdní jednotky v Kopytově došlo k ohrožení. Město Bohumín má v současnosti pět jednotek a šest sdružení dobrovolných hasičů,“ říká.

Vzpomínka na ničivé povodně | Foto: Andrea Čánová

Na spory mohou doplatit především občané

Bližší košile než kabát, oponuje hasič z Kopytova František Mlynkec při pohledu na řeku Olši. „Když přijde velká voda, hasiči v každé městské části mají tolik práce, že nemají ani pomyšlení na to, že by jeli pomáhat ještě do vedlejší městské části,“ upozorňuje.

Příkop, který mezi sebou hasiči s radnicí vykopali, je, zdá se, hlubší než koryta řek, které protékají Kopytovem. Ostatně připouští to i starosta Bohumína Petr Vícha: „Jejich styl komunikace pokračoval roky. Městu nakonec došla trpělivost.“

Lidem, kteří procházejí kolem hasičárny v Kopytově, připomíná ničivé povodně tabulka. Je ve výši hlavy a ukazuje výšku hladiny vody. Obyvatelům malé osady tak při pohledu na prázdnou zbrojnici nezbývá než doufat, že hasiči i starosta dostanou rozum dřív, než se řeky zase vylijí z břehů.


Zvětšit mapu: Kopytov se nachází nedaleko místa, kde se Olše vlévá do Odry

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme