Radnice v Sokolově bude dál pomáhat barům a restauracím s prevencí kriminality

Sokolovská radnice bude i letos pokračovat s projektem Bezpečný podnik. Jedná se o podporu místních provozovatelů barů a restaurací při zavádění preventivně bezpečnostních opatření. Akce se už v minulosti setkala se zájmem podnikatelů a uchazeči o pomoc města přibývají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamera - ilustrační fotografie

Bezpečnostní kamera - ilustrační fotografie | Foto: Vladan Dokoupil

Bezpečné město, znamená i bezpečný podnik. Do stejnojmenného projektu se zapojilo už 9 podnikatelů. A zájem zatím projevili další dva. Jejich podniky díky tomu získají sadu bezpečnostních systémů. Jak uvedl radní Jan Picka, základ je bezpečnostní kamera:

„Monitoruje zejména situaci před vchodem do podniku, protože tam se nejčastěji dějí nějaké projevy vandalismu a rušení nočního pořádku. Majitelé těchto podniků také dostávají také mobilní telefon, kde jsou všechna čísla na policii i na městskou policii, která ostatně právě proto začala sloužit i pátky a soboty nepřetržitě, tedy i v nočních hodinách. Jsou tam také čísla na zastupitele, kteří v rámci projektu Bezpečné město mají územně podnik ve svém rajonu. I s ním mohou okamžitě řešit problémy, které tam nastanou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu bezpečný podnik natáčela v Sokolově Pavla Sofilkaničová

Součástí vybavení jsou také televize, které promítají bezpečnostní spoty. Ty varují především mladé návštěvníky před drogami a alkoholem.

„V roce 2013 bychom na televizorech chtěli ještě promítat výzvy Policie České republiky, zejména co se týče třeba pátrání po osobách s kriminální minulostí, nebo třeba mladistvých, kteří utekli z domovů,“ pokračuje Picka.

Případné zbraně odhalí ruční detektor kovů. „Bohužel žijeme v takové době, v jaké žijeme a my v Sokolově nechceme, aby se z toho tady stal jakýsi divoký západ. To znamená, že do podniků přijdou téměř ozbrojenci, ozbrojeni nožem nebo třeba i revolverem,“ uvádí radní Picka.

Během dvou let se spolupráce všem stranám osvědčila. Zvyšuje se pocit bezpečí sokolovských obyvatel a snižuje se počet výtržností. I když napilno mají strážníci pořád.

„Pro letošní rok máme další dva zájemce, kteří v tomto projektu chtějí být zapojeni. Mimochodem, pravidelně se setkáváme s majiteli podniků, kde také tento projekt vyhodnocujeme. Odezva majitelů je opravdu pozitivní.

Vybavit provozovnu potřebným bezpečnostním zařízením vyjde město asi na dvanáct tisíc korun. Konkrétní podmínky pro podnikatele radnice nezavedla. Stačí aktivní spolupráce.

Jan Picka nakonec dodává, že spolupracovat je možné i s těmi provozovateli, kteří by do zařízení investovali sami. Sokolov a policie by se postarala o zbytek.

V rámci projektu Bezpečné město Sokolov realizoval také například akci Bezpečný dům nebo Bezpečná vycházka určená dětem předškolního věku.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme