Radnice ve Slaném chce upravit slaný pramen, místní s návrhy nesouhlasí

Slánská radnice chce dát prameni, který město pojmenoval, novou podobu. K dispozici má tři architektonické návrhy, které vytvořili mladí architekti z ateliéru City Upgrade. Město s nabídkou spolupráce oslovili sami. Jejich návrhy se ale Slánským nelíbí. Najevo to dali při úterním veřejném projednávání. Vadí jim i to, že město nevypsalo veřejnou výzvu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slaný pramen ve Slaném

Slaný pramen ve Slaném | Foto: Infocentrum Slaný

V Nezamyslově ulici za požární zbrojnicí ve Slaném je místo, na které místní lidé byli a stále jsou hrdí. Na úpatí Slánské hory totiž vyvěrá minerální pramen, který podle pověsti dal městu jméno.

Nijak výjimečně to tu ale dnes nevypadá. Vedení města proto přišlo s nápadem slavný pramen upravit. Hned při prvním veřejném projednávání architektonických návrhů ale narazilo.

„Myslím si, že každá taková věc má mít počátek v tom, aby vznikla veřejná soutěž, aby se k tomu mohli přihlásit lidé, kteří mají nějaký nápad,“ poznamenal slánský galerista Jiří Hruška, jeden z asi 60 těch, kteří na prezentaci návrhů přišli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Slaném natáčela o místním prameni redaktorka Alena Rokosová

Stejný názor zazněl v městském centru Grand hned několikrát.

„Oslovení architektů bylo prvním krokem, abychom si vůbec sami dokázali udělat představu, jak by se to místo dalo pojmout, čili tady o žádnou architektonickou veřejnou soutěž nešlo,“ vysvětloval místostarosta města Jaroslav Hložek zvolený za TOP 09 a SNK Volba pro Slaný.

Na setkání do Grandu dorazila i paní Olga Dufková, majitelka domu, na jehož pozemek pramen zasahuje. Vadí jí, že s ní nikdo z vedení města o svém záměru nemluvil. „Mě se nikdo nezeptal. Já nemůžu říct, jestli se mi to líbí nebo ne, to je věc diskuze. Mně jde spíše o tu praktickou stránku,“ zdůrazňovala.

Místostarosta paní Dufkové po skončení setkání slíbil, že ji přijde osobně navštívit, a všem ostatním, že město zveřejní výzvu, do které by se mohli zájemci přihlásit. Slánským se totiž návrhy mladých architektů z ateliéru City Upgrade nelíbí.

„Jsou tři varianty a každá je trošku jiná. Chtěli jsme vycházet z nějaké podstaty, z města. V první variantě jsme vycházeli z objektů, které se stavěly nad vzácnými prameny, a vytvořili jsme to jako objekt, který se rozevírá, a i kvůli tomu jsme to vytvořili z plechu,“ popsal jeden z tvůrců projektů architekt Ivo Pavlík.

Vizualizace návrhů obnovy slánského pramene, varianta 1 | Foto: City Upgrade

Druhá varianta představuje dům, který je zároveň korunou. Má tak symbolizovat Slaný jakožto královské město. Třetí variantou je podle Pavlíka prořezávaná koruna, tedy znak města.

Kritikům návrhů se ale nezdá plech, ani souvislost s městem. „To, že město bylo kdysi královské a dnes si královské říká, neznamená, že v přístřešku budu vidět královskou korunu,“ podotkl galerista Jiří Hruška. „Pokud by s tím lidé takto výrazně nesouhlasili, tak bychom do toho určitě nešli,“ reagoval architekt Ivo Pavlík.

Místostarosta Jaroslav Hložek prý nečekal, že se návrhy budou líbit všem. Nejcennější je podle něj to, že se otevřela diskuze na toto téma.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme